Místa, která potřebují uklidit, organizátoři vybírají i podle nápadů místních. Účastnící pracují v desetidenních turnusech, vždy pět hodin denně. V začátcích akce, kdy se do soutěže o pracovní místa přihlásilo i více než tři sta studentů, rozhodovala štěstěna a z počtu přihlášených se vybírala losem pouze část. „Tentokrát jsme vybrali všechny přihlášené," podotkl Kotek.

Prázdná místa hodlá město zaplnit zájemci o odpracování více pracovních turnusů. „Neumím si vysvětlit, proč zájem tak klesl. Možná kvůli slabším ročníkům nebo kvůli zajímavějším platovým podmínkám jiných brigád," dodal Kotek.

S podobným problémem se potýká také obchodní řetězec Kaufland Hodonín. „V minulých letech jsme řešili spíše opačný problém, tedy velký zájem studentů o brigádu a málo pracovních pozic. Nebyl to případ pouze velkých prázdnin, ale i brigád na celý rok," uvedla za personální oddělení Marcela Blažková.

Zelené město• již dvacátý ročník
• letní brigáda pro studenty, kteří chtějí zkrášlit své město a vydělat si
• dřívější zájem, kdy se přihlásilo až tři sta lidí, opadl až na čtyřiašedesát letošních přihlášených

Pokles zájmu studentů o přivýdělek vidí jako trend posledních dvou až tří let. Problém ale podle ní není v platovém ohodnocení. „Děti jsou v poslední době zvyklé pouze brát a nevydávat žádné úsilí. Pracovních míst je dost, ale studenti nemají zájem pracovat," vyjádřila názor Blažková.

Také závody Hamé ve Bzenci, které se zabývají zpracováním sezonní zeleniny, nabírají řádově desítky brigádníků na letní měsíce „O práci u nás je slušný zájem, pravdou ale je, že volná místa ještě máme," informoval mluvčí Hamé Petr Kopáček. Špatnou zkušenost s pomocnými silami nemá. Vždy se ovšem najdou větší i menší pracanti. „Hlavně na Hodonínsku si všímáme úbytku zájemců o brigádu. Vysvětlujeme si to lákavými příležitostmi práce v zahraničí, jako je například Rakousko," poukázal Kopáček.

Brigádníky Hamé získává pomocí kontaktů zaměstnanců nebo přes letáky. Opačnou zkušenost než Zelené město a Kaufland mají provozovatelé letního koupaliště v Hodoníně. Nabízejí práci na post plavčíků, proto nabírají zaměstnance pouze starší osmnácti let. „S brigádníky jsme v naprosté shodě. Když potřebují studenti volno, tak ho dostanou. Na oplátku, když potřebujeme jejich pomoc, přijdou zase oni," pochvaluje si vedoucí koupaliště Libor Bartoš.

Studenti mnohdy před koncem školního roku ještě nevědí, co budou přes prázdniny dělat. „Letní brigádu jsem ještě neřešila, protože jsem na to neměla čas," řekla sedmnáctiletá Aneta Bílková z Hodonína.

KAROLÍNA ŠTUKAVCOVÁ