Region dostihla hospodářská krize. Po pěti letech neustálého snižování počtu nezaměstnaných jich k 1. lednu poprvé přibylo. Úřad práce jim přitom nemá co nabídnout, protože eviduje výrazně méně volných míst. A bude hůř.

„Nárůst počtu nezaměstnaných není příliš velký. Oproti loňskému roku je to zhruba o 70 lidí. Mnohem horší je, že se podstatně snížil počet volných míst, v současnosti je jich asi 500,“ upřesnil ředitel Úřadu práce v Hodoníně Vladimír Šťáva. Na nástěnce u vchodu do úřadu přitom bývalo běžně více než tisíc pracovních nabídek. Podle Šťávy tu teď zbyla spíš jen podřadná práce.

„V minulosti jsme říkali, že uplatníme jakýkoliv počet řidičů nebo obráběčů kovů, ale to už není pravda,“ upozornil Šťáva.

Hodonínsko má v současné době 8 515 nezaměstnaných, což činí 10,72 procent pracovní síly na okrese. V rámci České republiky, kde je nezaměstnanost šest procent, se tak zařadilo do pětice nejpostiženějších regionů. Zatímco hospodářské oživení, které panovalo v českém státě prvních osmi letech tohoto století, přicházelo do našeho regionu jen pomalu, krize je tu stejně rychle jako ve zbytku státu.

Masové propouštění se přitom teprve chystá a bude se týkat asi 250 lidí. Většina z nich přijde o práci v hodonínské Plomě.

„Mohu potvrdit, že jsme nahlásili na úřad práce propuštění, ale výpověď ještě nikdo z našich zaměstnanců nedostal,“ uvedl projektový manažer Plomy Jaroslav Nikodým. Ploma bývala kdysi největším zaměstnavatelem našeho regionu. Pokud by propustila dalších 223 lidí, jak nahlásila na úřad práce, zůstalo by jí jen kolem 250 zaměstnanců.

Mnohem víc je takových podniků, které sice nepropouštějí, ale všechny nebo část svých zaměstnanců posílají místo do práce domů a platí jim 60 procent mzdy.

„Podle zákoníku práce se tak mohou zachovat firmy, které mají výrazně méně zakázek než v minulosti, ale ještě vidí šanci, že by se výroba mohla rozjet,“ řekla Marie Hrnčíříková, která na hodonínském úřadě práce tuto problematiku zpracovává. O povolení tak zvané částečné nezaměstnanosti ji požádalo už čtrnáct firem a deseti z nich do dnešního dne vyhověla. Znamená to, že dalších 550 lidí sice má pracovní smlouvu, do zaměstnání ale chodí jen občas a musí se spokojit s podstatně nižšími příjmy. Osud jejich práce navíc ve většině případů visí na vlásku.

„Částečnou nezaměstnanost můžeme firmám povolit až na rok. To jsme zatím udělali ve dvou případech, ostatní zaměstnavatelé žádali nejčastěji o čtyři nebo šest měsíců, jeden z nich dokonce jen o dva měsíce,“ upřesnila Hrnčiříková.

Úřad práce navíc nemá kompletní údaje. O částečnou nezaměstnanost ho totiž musí žádat jen podniky, ve kterých nepůsobí odbory. Tam, kde odborová organizace existuje, se vedení firmy domlouvá přímo s ní a nemusí to nikomu hlásit.

V nejbližších měsících nepomohou nezaměstnaným ani rekvalifikace. Ty se totiž prakticky zastavily, a to v celé České republice.

„Rekvalifikace jsou velkou zakázkou pro firmy, které je provádějí. Musí se na ně proto vyhlašovat výběrová řízení a jejich termíny nám mohou posunout zahájení kurzů až o půl roku. Ministr práce Petr Nečas slíbil, že se pokusí zajistit výjimku. Doufáme, že se mu to podaří,“ řekl šéf úřadu práce Šťáva.

Jedinou možností, která může nezaměstnaným pomoci, jsou tak veřejně prospěšné práce, které obecní úřady i firmy využívají ve velkém. Peněz na ně má hodonínský úřad práce dostatek.