Statistiky úřadů práce zaznamenaly na Hodonínsku pozitivní snížení míry nezaměstnanosti na 15,4 procenta. „Čekal jsem, že pokles bude trošku větší. Počasí přálo, takže si myslím, že stavebnictví se mohlo rozjet o něco líp. Doufám, že během dubna ubude nezaměstnaných ještě víc,“ domnívá se dlouholetý, nyní již bývalý, ředitel hodonínské úřadu práce Vladimír Štáva.

Nad aktuálním vývojem se zamyslel i ředitel okresní hospodářské komory. „Každoročně v této době začíná sezona stavebním firmám a zemědělcům. Pomalu se může rozbíhat i cestovní ruch,“ připomněl ředitel podnikatelské organizace Michal Švagerka.

Podle Šťávy je snižování nezaměstnanosti v březnu obvyklé a zastavuje se až s příchodem absolventů škol. „Pokles se zastaví, a možná bude ještě nepatrný nárůst září. Pak ale bude opět snižování, protože stavební firmy finišují a nabírají kde koho,“ nabídl svoji prognózu Štáva.

Kromě stavebnictví se nabírají nové zaměstnance i některé velké firmy. „Hodonínská armaturka shání slévače. Pořádáme pro ně speciální rekvalifikační kurz,“ podotkl bývalý šéf hodonínského úřadu práce.

Nabídky na volná pracovní místa visí i na webu velické Kordárny. „Díky nárůstu výroby jsme mohli přijmout další nové zaměstnance. V průběhu února přišlo devět nových lidí,“ uvedl vedoucí střediska Petr Štábl. Ten podotkl na stránkách firemní zpravodaje také to, že nových pracovníků by bylo potřeba ještě víc. „Rádi bychom přijali další lidi, zatím ale nevíme, jak bude vypadat druhý kvartál. Zda by pro ně byla práce i v dubnu a květnu, proto raději vyčkáváme,“ sdělil Štábl. Zaměstnanci Kordárny budou mít díky kolektivnímu vyjednávání i vyšší platy.

Přesto v meziokresním srovnání zůstává Hodonínsko na nelichotivé páté příčce v republice. Hůře jsou na tom pouze v okresech Děčín, Most, Bruntál a Jeseník. Prácechtivé zejména trápí nedostatek pracovních míst, kterých je pro celý okres necelých čtyři sta. Přitom uchazečů je přes dvanáct tisíc. Nejhorší situace je nyní v Ostrovánkách (více než třicetiprocentní nezaměstnanost), Labutech a Hýslích. Naopak nejlépe jsou na tom s Dambořicích (11 %), Louce a Kyjově.

Úřady práce od prvního dubna postihla připravovaná reorganizace, která by měla směřovat k větší centralizaci. „Důležité činnosti, jako jsou například kontrola a aktivní politika zaměstnanosti se nyní centralizují do Brna,“ upozornil Štáva s tím, že pro uchazeče o práci se nic nemění. „Zprostředkování práce a státní sociální podpora v nezaměstnanosti zůstávají tam, kde byly dosud,“ uvedl bývalý ředitel úřadu práce. Podnikatelé si na změny na úřadech práce teprve zvykají. „Ještě to nezaznamenávají, je to zatím hodně krátká doba,“ dodal ředitel Okresní hospodářské komory Hodonín Michal Švagerka.