„Zkoušeli jsme zasněžovací systém, ale ještě málo mrzne, takže čekáme na počasí,“ řekl František Štípský ze Ski areálu Radějov Štěpničky. Zatím rozvezli sněžná děla, provedli generálku roleb a dokonce zdokonalili přístřešek pro lyžaře. „Dvě sezony jsme prodělali, tak bychom potřebovali už něco vydělat. Loni jsme měli navíc pech, že nám sabotéři prosekali přívodní potrubí k zasněžovacímu systému,“ upozornil Štípský.

Na rozdíl od vrtkavého počasí s cenami za lyžování tady mají jasno. „Zavádíme jednotné jízdné, cena bude deset korun za jízdu pro všechny,“ oznámil Štípský. Šest děl se chystá vyrábět sníh také ve Filipově údolí u Javorníku. „Záleží strašně na teplotě, protože pokud budou mezní teploty kolem minus dvou, tří stupňů, děla vyrábí minimum sněhu. Pokud se ale ochladí, sjezdovka může být za pár dní nachystaná,“ snažil se odhadnout Luboš Žák ze Skiparku Filipov. Tam letos pořídili vrtulové sněžné dělo a postavili schody se zábradlím u sjezdovky, aby měli lyžaři větší komfort. Ceník nechali stejný.

Dokud nenapadne sníh, zavřeno bude mít sjezdovka ve strážovickém Sportlandu. „Náklady na elektřinu vloni pro mě byly tak šílené, že letos chci počkat na přírodní sníh,“ vysvětlil majitel Jiří Nedvěd. I kdyby napadly sněhové závěje, zavřeno je zatím i v Uhřicích. Nemají tam totiž na listopad objednaný elektrický proud.

Podle meteoroložky Dagmar Honcové z Meteopressu byl první sníh a a ochlazení spíš jen záchvěv zimy. „Numerické modely ukazují, že desátého prosince budeme na deseti stupních. Teploty půjdou spíše nahoru a i v horských oblastech by příští týden měly být srážky spíše smíšené,“ nepotěšila lyžaře Honcová.