Ten totiž nechal označit 167 kilometrů jezdeckých tras v celkem šesti barevných okruzích. Na projektu Turistika na koni se podíleli koňáci z České a Rakouské republiky.

„Doporučovali nám kudy mají trasy vést. Značení jsme použili standardní podle metodiky Klubu československých turistů,“ vysvětlila manažerka mikroregionu Hodonínsko a projektu Turistika na koni Patrícia Juráňová.

Červený, oranžový, zelený, žlutý, modrý a bílý okruh je tak vedený po polích, lesních a zemědělských cestách. „Jezdec se téměř nedostane do obce, a to z důvodu bezpečnosti. To však neznamená, že jezdec není trasou navigován tak, aby se například nedostal přímo do oblasti Podluží,“ přiblížila Juráňová.

Podle Jaromíra Kotáska z ratíškovické stáje může stezka vyřešit problém s lidmi, kteří neorganizovaně jezdí po lesích. „Turistika na koni má svoje opodstatnění. Musí být ale organizovaná. Já také jezdím s koňmi v lese, jsem ale domluvený s lesáky,“ reagoval Kotásek.

Jak podotkl, počet koní i zájemců o jezdectví od revoluce před jednadvaceti lety vzrostl. „Lidé mě už několikrát oslovovali, zda nemám koně na svezení. Problém je v tom, že zájemců nebyl takový počet, aby se mně vyplatilo koně k takovým účelům chovat. Měsíční náklady na chov koně se pohybují asi okolo čtyřech tisíc korun,“ přiblížil Kotásek.

Jako přínosný označil projekt také majitel jednoho z mutěnických penzionů Marek Zimolka. Právě on totiž nabízí svým zákazníkům projížďku na koni.

„Každý takový projekt může pomoct povzbudit zájem turistů o region Hodonínsko,“ poznamenal Zimolka. Zároveň ale podotkl, že turisté jezdí na Hodonínsko především kvůli vinařství.

„Několik zákazníků o vyjížďku na koni mělo zájem. V tomto směru mě ale spíše oslovují místní nebo lidé z Hodonína. Do našeho penzionu snad ještě nezavítal turista jen kvůli vyjížďce na koni,“ přiblížil Zimolka.

Podle manažerky projektu Juráňové lidé projevují o materiál k Turistice na koni zájem. „Zatím je ještě na vyjížďky na koni docela zima. Očekáváme, že zájem lidí se zvýší s příchodem jarního počasí,“ doplnila ještě Juránová.

Kompletní informace o projektu, který stál téměř dvacet tisíc eur, se nachází na internetových stránkách www.hodoninsko.info. Na nich mohou zájemci najít i mapu stezky s jednotlivě vyznačenými a barevně odlišenými okruhy. Tištěná brožura s mapou je k dostání v hodonínském informačním centru.