Lidé bez přístřeší se tak mohli poprvé zahřát v novém minulou sobotu. „Do denního centra přišel první den jen jeden člověk, v neděli už dorazilo šestnáct lidí. Příchozí se tady mohou například vysprchovat, oholit, zahřát, napít čaje a k dispozici je také instantní polévka,“ přiblížila vedoucí služby Kamila Hadová.

Sociální pracovníci pomáhají zájemcům k návratu do běžného života také při vyřizování potřebných dokumentů nebo přípravou žádostí, aby mohli získat stabilnější ubytování.

Centrum ihned pojme šestnáct lidí a za den se tam prostřídá zhruba třicítka klientů především z Hodonína, ale také z Veselska, Kyjovska i Břeclavska. „Chceme to tam ještě dovybavit knihovnou i rádiem,“ podotkl Salajka. Plní se také nová noclehárna, která má o deset míst na spaní více než ta předchozí v Čajkovského ulici. „V prvních dnech tu přespávali čtyři lidé, nyní se už počet nocležníků přehoupl přes deset,“ popsala současný zájem vedoucí Hadová s tím, že mezi klienty převládají v naprosté většině muži.

Noclehárna
• kde v Hodoníně: od poloviny ledna 2018 v ulici Svatopluka Čecha
• provozní doba: 20.00 do 7.00 denně
• nabízí: nocleh i služby denního centra, které je zdrojem materiální a potravinové pomoci, také různého poradenství

Několik míst tak zatím zůstává volných. „Myslím si, že se zcela zaplní. Cena na noc je šedesát korun,“ upozornil ředitel oblastní charity s tím, že nejbližší noclehárnu mají lidé bez přístřeší až v Brně.

Charita nabízí nocleh a služby denního centra v Hodoníně už od roku 2003. Lidé tam najdou materiální a potravinovou pomoc i různé poradenství. Původně sídlilo v Sacharovově ulici, avšak České dráhy se rozhodly tamní budovu prodat. Lidé bez střechy nad hlavou následně nacházeli více než rok dočasný azyl v nedaleké Čajkovského ulici.

Problematiku bezdomovectví řeší i tamní radnice, zvláště sociální odbor. Jeho pracovníci kontaktovali loni zhruba dvacítku lidí. „Poskytli jim sociální poradenství, upozornili na bezpečnostní, zdravotní a jiná rizika jejich způsobu života a motivovali k využívání sociálních služeb,“ shrnula vedoucí sociálního odboru Michaela Klepáčová.