České dráhy totiž hodonínské oblastní charitě, která pomoc lidem bez domova nabízí, vypověděly pronájem budovy v Sacharovově ulici. Prodaly ji soukromé firmě. „Možná by si mohli někteří uvědomit, co se může stát, když středisko nebude. Lidé v těžké situaci se pak nebudou mít kde vykoupat či kde si oprat. Také nebude mít kdo zkontrolovat, jestli jsou zdraví, nebo netrpí přenosnými nemocemi," řekl ředitel hodonínské charity Václav Salajka.

Organizaci se zatím najít nové prostory nedaří. „Potřebujeme je získat co nejdříve, aby nám nezanikla registrace služby, a hlavně, aby měli lidé kam jít. Jinak budou přespávat v zahradních chatkách, u parovodů nebo na ulici," upozornil Salajka.

Charita se pro tento účel snažila uvolnit i své kanceláře. „Bohužel nám neprošla jejich nová kolaudace pro sociální služby," podotkl ředitel. O dalších možnostech proto stále jedná i s hodonínskou radnicí. „Snažíme se nějaké místo najít, navíc je to i naše zákonná povinnost. Uvažovali jsme o využití mobilních buněk. Nejpozději do podzimu chceme situaci vyřešit, při mrazech pak totiž už půjde těm lidem o život," sdělil místostarosta Jiří Janda.

Petice? Kvůli fámě, tvrdí

Jednou z uvažovaných lokalit, kde mohly mobilní stavby dočasně sloužit, byly prostory v ulici Legionářů u Staré Moravy. Jenže tam se zvedla vlna nevole a místní proti umístění buněk sepsali petice. „Rozšířila se o tom velká fáma. Přitom se o ničem ještě ani nerozhodovalo. Každopádně budeme hledat dál nové umístění," dodal Janda.

Noclehárna a nízkoprahové denní centrum funguje v Hodoníně od roku 2003. „Kromě základního hygienického a potravinového servisu příchozím pomáháme s vyřizováním dokladů, zprostředkováním zaměstnání a ubytování. Při zdravotních problémech pro ně kontaktujeme lékaře," přiblížila záběr nízkoprahového denního centra jeho vedoucí Kamila Hadová.

Navíc poukázala na to, že se díky středisku poměrně dařilo nacházet lidem bez domova místa v ubytovnách a také práci. „Teď je ale všechno v ohrožení," posteskla si vedoucí.