Součástí prohlídky je například screeningové ultrazvukové vyšetření centrálního nervového systému, jež se běžně neprovádí. „Není to totiž povinné, na rozdíl třeba od vyšetření kyčlí. Vyšetříme takto všechny novorozence, kteří projdou naší porodnicí,“ informovala lékařka Helena Černá.

Objednávat se mohou také matky, které děti přivedly na svět v jiném zařízení. „Nebo v případě ambulantního porodu, kdy maminka odchází z porodnice domů dříve,“ podotkla mluvčí nemocnice Veronika Hollerová.

Budoucí podoba rozšířeného přístaviště ve Strážnici.
Víc místa i nové molo: rozšiřování přístaviště ve Strážnici začíná u skanzenu

Nová moderní ambulance bude od února sloužit i pro rizikové novorozence a kojence, u kterých je nutné sledovat další vývoj. „Bude také místem, kam si maminky mohou přijít pro radu za laktační poradkyní,“ poradila Hollerová.

Novorozenci rovněž míří k již obvyklému preventivnímu vyšetření zaměřenému na stav kyčlí. „Nejzávažnější je vykloubení kyčelního kloubu, vrozená luxace a pak jsou mírnější stupně, dysplazie, kdy kyčelní kloub není dobře vyvinut. Díky včas zahájené léčbě může poměrně rychle dojít k vyléčení. Je to prevence, abychom nemuseli sahat k drastičtějším řešením jako operace,“ vysvětlil ortoped Libor Černý vyšetření, které je v kyjovské nemocnici standardem od devadesátých let.