Práce na více než čtyřkilometrovém úseku mezi Petrovem a Strážnicí začaly tento týden. „Obyvatelé okolního regionu a příznivci cykloturistiky se nového úseku dočkají ještě před zahájením plavební sezony 2021. Povrch bude přírodní,“ informovala manažerka svazku Obcí pro Baťův kanál Martina Kočvarová. Nová cesta vyjde na více než sedm milionů korun. Bude součástí páteřní cyklostezky od Veselí nad Moravou po Hodonín.

Už loni v dubnu a květnu se u Baťova kanálu šlapalo do pedálů mnohem více než o rok dříve. Pohyb na cyklostezce se zvýšil o 45 procent. „Na 64 tisíc průjezdů,“ připomněla předsedkyně Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě Irena Brabcová.

Dřevěná rozhledna u Javorníku na Horňácku. A její konec.
FOTO: Nebezpečnou rozhlednu nechali strhnout kvůli devastaci dřeva. Podívejte se

Současné práce na nové cyklotrase zároveň výrazně omezí využívání stávající cesty. „Z bezpečnostních důvodů platí zákaz vstupu na staveniště. Po dobu stavby nebude cesta po hrázi Baťova kanálu v úseku Strážnice – Petrov pro pěší a cyklisty přístupná,“ upozornila Kočvarová.

Náhradní trasa vede po opačném břehu Baťova kanálu. Při výjezdu z Petrova začíná u mostu přes Baťův kanál mezi plavební komorou a přístavem a končí ve Strážnici mezi skanzenem a fotbalovým stadionem.