Někteří starostovi konkurenti jsou proto výsledkem voleb překvapení. „Mysleli jsme, že hlasování dopadne jinak," uvedl Igor Vavřík (Za obnovu obce). Ten si oproti loňsku polepšil o sedm hlasů. I když jeho kolegové vesměs ztratili a v součtu přišli asi o necelých pět procent, zastupitelské křeslo získal. „Pro naši stranu dopadly volby víceméně stejně," doplnil.

Místostarostka nejmenší obce Horňácka a veterinární lékařka Pavla Minaříková pro opakované volby vytáhla do boje pod novou vlajkou – Sdružení nezávislých kandidátů. Mandát ale stejně jako předtím nezískala. Přesto je za výsledek vděčná. „Hlasování skončilo dobře, lidé jsou teď spokojení a tak by to mělo být," vyjádřila se Minaříková. Její bývalá kandidátka Pro rozvoj obce oslabila asi nejvíce. Z původních šestatřiceti na devětadvacet procent hlasů. A stálo ji to jeden mandát – lídra Františka Hrušky.

Místní se do volebního reparátu pustili s chutí. K hlasovacím urnám přišlo totiž téměř čtyřiaosmdesát procent všech oprávněných voličů – o asi tři procenta více než loni. K naplnění stoprocentní účasti chybělo jen čtyřiadvacet lidí. „Přišli snad všichni, kteří byli v sobotu doma," míní Minaříková.

Předpokládá, že je motivoval předchozí volební nezdar. „Zvolení zastupitelé se tehdy hodně napadali. Místní tomu přihlíželi a zřejmě si udělali svůj obrázek. Myslím, že šli k volbám, aby se situace konečně vyřešila," vyjádřila se místostarostka.

Souhlasí s ní také politolog Masarykovy univerzity Stanislav Balík. „Podle nárůstu lze usuzovat, že místní měli větší potřebu vyjádřit se ke stávajícímu problému," uvedl politolog. Upozornil ovšem, že vysoká účast v menších obcích bývá spíše standardní. „Obecně čím větší město, tím méně lidí k volbám přijde," tvrdí Balík.

Povolební vyjednávání v Malé Vrbce je teprve v přípravě. „O tom, kdo bude ve vedení obce, budeme teprve diskutovat," informoval Kadlčík. Lídři ostatních stran jsou však přesvědčení, že starostovské kormidlo uhájí. „Myslím, že starostou zůstane. Jeho strana má většinu křesel," sdělil Vavřík.

Nejasný je ale post místostarosty. Představitelka této funkce totiž nezískala potřebný počet hlasů. „Pravděpodobně bude také ze starostovy strany. Získala nejvíce hlasů," řekla Minaříková. Podle ní by se před budoucími volbami mělo uvažovat o novém způsobu přihlašování kandidátů. „Tvorba stran nedělá dobrotu. Měl by kandidovat každý sám za sebe. Na základě preferencí bylo jasné, kdo jednotlivé posty ve vedení získá," dodala Minaříková.