„Kniha je zaměřena na Hroznovou Lhotu a její nejbližší okolí a popisuje historii lidové muziky a postupnou proměnu kroje během uplynulých sto padesáti let až do dnešní podoby,“ uvádí autor Pavel Valíček.
Ten se k nápadu vytvořit podobnou publikaci dostal v podstatě náhodně. Jako umělecký vedoucí Mužského sboru v Hroznové Lhotě chtěl původně pouze textově doplnit nově vzniklé CD.
„Natočili jsme CD, ke kterému jsem chtěl vytvořit nějaký krátký text, vysvětlující co zpíváme. Postupem času se mi to ale rozkošatilo až na současných 216 stran,“ popsal Valíček.
Ten se při práci na knize inspiroval i odbornými historickými prameny, které sháněl v archivech a depozitářích jihomoravských muzeí. V rámci Hroznové Lhoty se mu také podařilo sehnat kolem čtyř stovek historických fotografií. Většina z nich se pak stala součástí knihy.
„Kromě dobových fotek muzikantů a obyvatel Lhoty jsou v knize i fotografie starobylých krojových součástek z muzejních depozitářů–velmi zajímavé jsou například šatky a čepce, pocházející z první poloviny devatenáctého století. Bohatost a krásu výšivek dokumentují zase fotografie výšivkových vzorníků, které pochází z dvacátých a třicátých let minulého století. Ty vytvořila děvčata, která se tehdy učila vyšívat v rámci ručních prací,“ řekl Valíček.
Kniha, která bude oficiálně pokřtěna jedenadvacátého listopadu, vyšla v minulém týdnu společně s téměř sedmdesát minut dlouhým CD nosičem, který obsahuje písně, zapsané před stoletím v Hroznové Lhotě a okolí.
Zpívá je hroznolhotský Mužský sbor a ženský sbor Lipina. O doprovod se postarala cimbálová muzika s primáši Petr Mičkou a Jiří Valíčkem.
Podle Valíčka není datum křestu zvoleno náhodně. „Jedenadvacátého listopadu lidé ještě neblázní s Vánoci a lidé ve Lhotě a okolí, což jsou dodnes zemědělci a sedláci, už mají všechno sklizené. Víno je v bečkách, trnky taky a pole jsou poorané. Vše je hotové a už není moc co na práci. Takže je ideální čas na takové to příjemné posezení,“ zve na křest knihy autor.
Novou publikaci o krojích v Hroznové Lhotě vítá i tamní starosta Petr Hanák. Poslední odborná kniha o tamních krojích totiž vyšla před téměř třiceti lety.
„Důležité je to, že pan Valíček mapuje současný stav krojů,“ pochválil Hanák.