Pomalá práce na radnici. To byl podle sociálních demokratů hlavní důvod pádu hodonínské koalice. Kdo jsou noví lidé ve vedení radnice a co má v plánu nová koalice, složená z ČSSD, KSČM, Změny a nezařazeného Ivo Knápka?

„Opravdu nemám čas. Jsem na jednání,“ řekl Ivo Knápek, když se Hodonínský deník pokoušel zjistit, co chce tento nový radní, jenž zvedl ruku pro odvolání místostarostů a radních, a kterého proto vyloučili Nezávislí ze svých řad, podniknout v nové funkci.

Jak napsala ČTK krátce po zvolení nové rady, oznámil Ivo Knápek jako jednatel firmy Megawaste, že chce tato firma v lokalitě Pánov v Hodoníně vybudovat areál na skladování, zpracování a využití odpadů.

V městské radě získalo opět zastoupení také seskupení Změna. Tentokrát v ní mají hned dvě křesla Vítězslav Krabička a Jaromír Hýbner, kterého zastupitelé zvolili také do funkce prvního místostarosty. Ten už dříve pro Hodonínský deník Rovnost řekl, že chce jako první zprůhlednit zadávání veřejných zakázek, na kterých se dají ušetřit peníze. „Toto posílí městský rozpočet a umožní realizovat další prospěšné věci směrem k lidem,“ uvedl Hýbner, který je provozně finančním ředitelem firmy Solira Company.

Za Změnu naopak z městské rady vypadl Jiří Kubrický. Na dotazy ale nechtěl odpovídat. „Děkuji. Nebudu se vyjadřovat. Prohlášení případně sdělím na zasedání zastupitelstva,“ uvedl jen Kubrický.

Svoji pozici si naopak udržel šéf hodonínské radnice a sociální demokrat Jiří Mráka. Ten zodpovědnost za pád koalice necítí. „Ano, jsem starosta. Má síla je ale jen jeden hlas v jednatřiceti­členném zastupitelstvu. Jeden proti většině nic nezmůže. Vždycky jsem se cítil v oslabení, protože i například v městské radě jsme neměli většinu hlasů. Stejně jako v zastupitelstvu,“ bránil se Mráka. Jak dodal, na případné odvolání z křesla byl připravený. „Politickou funkci nemá nikdo jistou do smrti. S odvoláním musí každý počítat,“ řekl Mráka. Podle prvního muže hodonínské radnice je nyní hlavním úkolem nového vedení rozhodnout o investicích na tento rok. „Před zasedáním zastupitelstva jsme proto svolali dvě mimořádná zasedání městské rady. Musíme rozhodnout o rozdělení funkcí, stanovit programové prohlášení rady a musíme začít pracovat na kompletním rozpočtu města,“ přiblížil.

Po jeho boku nově usedne ve vedení města i jeho kolega z ČSSD a dosavadní podnikatel a sportovec Roman Sedlačík. Ten chce hlavně zprůhlednit tok peněz do sportu. Pomoct má podle Sedlačíka nová koncepce sportu. „Uvolníme jednoho člověka, který bude mít na starosti jen sport. Protože když si vedení nakupí všechny funkce, tak nemáme šanci všechno stihnout. Koncepci sportu mám i vypracovanou. Klíčový bude ale objem peněz,“ vysvětlil nový místostarosta.

Jako klíčovou považují koncepci také komunisté, kteří usednou v městské radě po osmi letech. „Zajímají nás i základní odbory jako sociální či dopravní. Taktéž považujeme za důležité rychlé stanovení rozpočtu města včetně investic,“ vyjmenoval priority komunistické strany radní Ján Lahvička. Společně s ním ještě usednou v městské radě jeho straničtí kolegové Martina Milerová a Jiří Pěnčík.

Pro zvolení nového vedení města zvedl ruku i bývalý starosta a nyní zastupitel za Šanci pro Hodonín Lubor Šimeček. „Sociální demokrati řekli, že už nechtějí být součástí koalice. Museli jsme proto zvolit nové vedení, bez něj by město nemohlo fungovat. Jedinou možností bylo hlasovat pro novou koalici,“ zdůvodnil své rozhodnutí Šimeček.