Jedním z prvních, kdo zkusil chuť plodů stromu Slovácka, byl Marian Kraus z Třince. „Přijeli jsme na Stážnicko na dovolenou a při té příležitosti jsme navštívili také salaš. Pálenka je moc dobrá, oskeruše jsme neznali, u nás je nemáme, " řekl třinecký důchodce.

Kromě jídla a pití si lidé jako již tradičně mohli zakoupit stromek různých druhů oskeruší. „Snažíme se rozšířit místní odrůdy do dalších oblastí, zájemci sem jezdí z Čech nebo i ze zahraničí," uvedl za pořadatele Dušan Zmožek.

Podle hlavního organizátora podzimní slavnosti Víta Hrdouška rostou největší oskeruše na

Slovácku. „Mají velmi chutné plody, dokonce s léčivými účinky. " poznamenal Hrdoušek.

Na zahradě

Oskeruši koupil před třemi lety například Ladislav Šrámek z Tasovic. Zasadil ji doma na zahradě. „Těším se na pálenku, ale budu muset ještě nějakou dobu počkat. Strom rodí až po několika letech. Tak teď musím dobře pečovat o své zdraví. V budoucnu ale netradiční ovoce využijí alespoň děti a vnoučata," řekl s úsměvem Šrámek.

Lidé měli na salaši poslední možnost zamíchat pořadím letošního ročníku soutěže Královna oskeruší. „Vybrané stromy pocházejí nejen z České republiky, ale také ze zahraničí. Jsou velmi staré a vzácné a potřebují opravu. Ten, který dostane nejvíce bodů, získá dotaci na potřebnou údržbu," vysvětlil cíl soutěže Antonín Jurček ze sdružení zahrádkářů z Kozojídek, které na Oskorušobraní vystavovalo plody jabloní.

Vítěze pořadatelé oznámili v neděli. „Nejvíce hlasů získala Zicháčkova oskoruše ze slovenských Kopanic. Má asi tři sta let," sdělil Hrdoušek.

Děti si na Oskorušobraní vyzkoušely moštování ovoce, čerstvou šťávu také s nadšením ochutnaly. „Připravil jsem takovou směs jablek, ve které jsou i nějaké staré odrůdy," vysvětlil David Prachař, který se staral o ovocnářský lis.

Organizátoři si připravili i doprovodný program. O hudební vystoupení se postaral strážnický soubor Fčeličky.