„V rámci spolku máme možnost účastnit se na mezinárodních konferencích a získávat nové zkušenosti a informace a vyměňovat zkušenosti se stávajícími členy,“ informoval starosta Nové Lhoty Antonín Okénka.

Mottem či myšlenkou spolku je aktivní zapojení do smysluplného využívání půdy. Souvisí s ní i realizace různých projektů, a to například protipovodňových, odpadové hospodářství či údržba krajiny.

Nová Lhota připravuje především projekty v enviromentální oblasti. „Myslím si, že z tohoto důvodu je účast ve spolku prospěšná,“ doplnil Okénka. Enviromentální projekty obce by se měly zaměřovat na krajinu Bílých Karpat, tedy karpatské louky, lesy, mokřady, přírodní rezervace, prales pod Velkou Javořinou či faunu a floru.

„V Evropě už se různé projekty zrealizovaly, my se chceme zaměřit na krajinu, ve které žijeme. Jsme teprve v začátcích, takže je to skvělá inspirace,“ řekl Okénka. Evropský spolek půdy však není jen o získávání a výměně informací. Jedním ze smyslů je také poukázat na důležitost půdy v lidském životě.

Právě teď například běží projekt, Malujeme barvami půdy, určený především dětem. Ty se účastní výtvarné soutěže a malují ryze přírodními barvami a používají přírodní materiály.

„Tyto barvy jsou získávány tak, že se shromáždí různě barevné vzorky půdy, prosejí je, vysuší a pak si z nich vytvoří krabičky s barvami. Je to zajímavé, protože i uměleckým ztvárněním si děti vytváří vztah k půdě a poznávají její význam a funkce,“ uvedl starosta. Obce, města a regiony se v rámci Evropského spolku půdy setkávají několikrát ročně. Nejpočetnější zastoupení je pak z Dolního Rakouska.