„Příchozím tady přímo v přístavu poskytnou informace jak o službách v samotném přístavu, tak samozřejmě také o službách nabízených na Baťově kanále, včetně prodeje lístku nebo upomínkových předmětů. Toto turistické informační centrum bude specializované právě na Baťův kanál a vodní turistiku, ale hostům se tady poskytnou také informace o okolí vodní cesty,“ přiblížil ředitel obecně prospěšné společnosti Baťův kanál Vojtěch Bártek.

Připomněl, že přístavy se především přes sezonu stávají turistickými centry, kam míří nejen návštěvníci vodní cesty, ale také cyklisté či místní. „Do budoucna bychom chtěli, aby podobné zázemí jako ve Veselí měly všechny přístavy na Baťově kanále,“ doplnil Bártek.

Novou provozní budovu ve veselském přístavu nechává stavět za necelých osm milionů korun bez daně republikové Ředitelství vodní cest. Nové informační centrum má fungovat v horní části objektu ve všech dnech, kdy jsou v provozu plavební komory, tedy v květnu a září o víkendech a svátcích. Od úterý do neděle každý den v červnu, červenci a v září. Po sezoně se od října do dubna otevírající hodiny přesunou do pracovních dnů. Spodní část budovy bude sloužit jako technické zázemí pro uživatele přístavu.

Slavnostní otevření informačního centra se zázemím se uskuteční ve sváteční pondělí prvního května, a to společně se startem nové plavební sezony. „Oficiální zahájení se uskuteční ve čtrnáct hodin, kdy dojde za zvuku fanfáry k slavnostnímu odemknutí Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou,“ informovala ve středu mluvčí veselské radnice Simona Dufková.

Kolem mají být stánky s občerstvením i zažehnutý grillpoint. „Uvolněnou a pohodovou atmosféru podpoří kapely FreeTom, Bylo nás pět a cimbálová muzika Fraj. Vystoupí místní aerobičky,“ přiblížila další vystupující mluvčí.

Pro dětské návštěvníky má být nafouknutý skákací hrad a připravené soutěže. Zájemci se budou moci svézt na koňském povozu nebo se plavit ke hvězdárnu, kde má být připravený další doprovodný program. Už dopoledne je v blízkém zámeckém parku na pořadu otevírací discgolfový turnaj, jehož programovou součástí má být i výuka discgolgu s dvojnásobným republikovým šampionem.