„Povede kolem pálenice směrem od bývalého zemědělského družstva v Bohuslavicích a okolo školy. Zároveň plánujeme napojit ji na cyklostezku, která v místě teprve vyroste," nastínil záměr předseda Českého svazu včelařů v Kyjově Miroslav Smolík.

Podél nové trasy, jejíž součástí bude také posezení, se objeví deset velkých tabulí. „Zájemci se na nich dozvědí podrobné informace o včelách. Získají představu o tom, co vůbec včelky jsou, jak se chovají a co z toho člověk získává," sdělil předseda včelařů.

Ti stezku otevřou na konci dubna. S mírným zpožděním. „Podle původních plánů jsme měli mít hotovo už v lednu, jenže jsme nestihli udělat všechny potřebné práce," vysvětlil důvody odkladu Smolík.

Podle něj sdružení s nápadem na stezku věnovanou včelám přišlo především proto, že běžně se o tomto blanokřídlém hmyzu moc nemluví a řada lidí nemá o jeho přednostech povědomí. „Chceme vysvětlit, jak vlastně vzniká med, co je to propolis nebo mateří kašička. Také máme v úmyslu ukázat, že nejde jen o obyčejný hmyz, aby se lidé ke včelám v přírodě stavěli jinak. Je potřeba vědět, že prospívají našemu zdraví," řekl Smolík a dodal, že podrobnější informace scházejí spíše starším ročníkům. „Děti se přeci jen něco málo naučí ve škole," podotkl včelař.

Na dvoukilometrové cestě se objeví dvě místa pro odpočinek. „Když kolem pojede třeba cyklista, může si dát kolo do stojanu, v klidu si posedět a načerpat síly. Jedno stanoviště bude ve směru na místní biotop. I tam budou mít lidé možnost odpočinout si," uvedl Smolík.

Jeho kolega z včelařského spolku, Miroslav Vaculík, vidí za projektem především osvětu. „Je to bezvadný nápad, a to nejen pro včelaře, ale hlavně pro veřejnost. Lidem to přinese nové poznatky," zhodnotil Vaculík.

Včelařská stezka vyjde na sto tisíc korun. A je jedním z téměř čtyř desítek projektů, které v letošním roce podpoří sdružení Kyjovské Slovácko v pohybu.