Výrazně zesvětlená střešní konstrukce, středová cesta umožňující bezbariérový přístup na stanoviště, přehledný informační systém s údaji o spojích cestujících. Takové jsou zásadní novinky na brněnském autobusovém nádraží Zvonařka, které přinesla jeho víc než rok trvající a končící modernizace. Nejnovější zprávou pro cestující je, že do Vánoc majitel zprovozní naprostou většinu nástupišť.

Mimo provoz zůstane pouze první nástupiště u nové výpravní budovy, kde ještě dělníci upravují přednádražní prostor. „Ostatní nástupiště budou funkční, průjezdná, autobusy je budou využívat. Prvního ledna chceme zahájit provoz výpravní budovy,“ uvedl předseda představenstva firmy ČSAD Brno Holding Antonín Grund. Společnosti nádraží patří.

Náměstí Míru v Masarykově čtvrti v Brně.
Přeměna náměstí Míru: už hledají architekta, i přes odpor lidí proti novým bytům

Objekt ze skla a hliníku poslouží jako čekárna, cestující si tam koupí jízdenky či občerstvení, zajdou na toaletu. Představitelé firmy nyní čekají na kolaudační souhlas pro budovu. Cestující se do ní po otevření dostanou od Galerie Vaňkovka a ve druhé polovině příštího roku i od vznikající tramvajové zastávky v Plotní ulici. Budova vyrostla na místě dřívějších nevzhledných stánků.

Autobusové nádraží funguje nyní stále ještě v omezeném režimu. „V provozu jsou čtyři nástupiště po pěti stanovištích, takže autobusy mohou využívat dohromady dvacet nástupišť. Doprava je nyní stejně omezená covidem, takže žádné problémy na nádraží nenastaly. Na mezinárodních linkách jezdí cestující pouze na Ukrajinu, na Slovensko míří jedna. Dálková doprava je také omezená na minimum,“ řekl ředitel nádraží Jiří Večeřa.

Cestující si po modernizaci musí zvyknout na nové očíslování stanovišť. Dřív začínalo na jižní straně nádraží. „Nově je první nástupiště u výpravní budovy při ulici Zvonařka. Aby čísla cestující nemátla, jsou nástupiště dostatečně označená,“ ujistil Grund.

Řidič stihl během chvilky porušit hned několik předpisů.
VIDEO: Nebezpečná jízda. Řidič kličkoval na Nádražní v Brně mezi tramvajemi

Dělníci při modernizaci za víc než sto milionů korun postupovali podle návrhu architektonického studia Chybík+Krištof. „Zvonařku považujeme za jeden z nejvýznamnějších veřejných prostorů ve městě, proto jsme při jeho regeneraci brali nezbytně v úvahu celou řadu faktorů. Zaprvé architekturou reagujeme na potřebnou funkčnost objektu, jejíž řešení musí být jasně definované a účelné. Zadruhé veškerý důraz jsme kladli na potřeby uživatele prostoru,“ přiblížil architekt Ondřej Chybík.

Parkoviště na střeše

Doplnil, že modernizací Zvonařky zasahovali i do tamního křehkého ekosystému. „Propojují se v něm společensko-politické faktory, ekonomika, historická dědictví a obavy o životní prostředí," nastínil Chybík.

Novou čekárnu uvítá třeba cestující Zuzana Komárková. „Jen doufám, že v ní budou dohlížet na bezpečnost. I nejhezčí čekárna je k ničemu, pokud se v ní lidé bojí. Jednou jsem jela z Brna až skoro nočním spojem, po desáté večer. Prostředí tam bylo vážně nepříjemné,“ zmínila.

Správa železnic v pondělí slavnostně otevřela opravený příjezdový podchod na brněnském hlavním nádraží.
Příjezdový podchod na nádraží v Brně: podívejte se, jak po opravách nově vypadá

Na nástupiště se lidé od výpravní budovy dostanou nejsnáze po nově vybudované cestě, která vede prostředkem nástupišť. Slouží zároveň jako bezbariérový přístup na stanoviště i bezpečnostní retardér pro autobusy. Dřív museli cestující zamířit na nástupiště po jejich obvodu z jedné nebo druhé strany.

Na střeše nádraží nově zaparkuje víc než padesátka aut. S nástupišti a výpravní budovou parkoviště propojí výtah. I po modernizaci zůstanou na střeše odstavné plochy pro stovku autobusů.

Modernizace Zvonařky před dokončením

Do Vánoc majitel zprovozní všechna nástupiště s výjimkou prvního u nové výpravní budovy, kde zbývá dodělat úpravy přednádražního prostoru.

Na Nový rok má otevřít výpravní budovu při ulici Zvonařka, která nabídne čekárnu, prodej jízdenek a občerstvení či toalety.

Cestující si musí zvyknout na nové očíslování stanovišť, které začíná u výpravní budovy.

K lepší orientaci na nádraží lidem pomáhají také informační tabule s informacemi o spojích.