Stejně jako Hodonín chce i veselská radnice vytvořit v rozpočtu zvláštní fond pro peníze na granty. Letos peníze dala přímo z rozpočtu.

„Jeho příjmem budou všechny výnosy z loterií. Sto procent výdajů půjde pouze na granty ve všech oblastech, tedy sportu, kultuře, sociální péči, rozvoji cestovního ruchu a volnočasových aktivitách," doplnil místostarosta Veselí nad Moravou Petr Kolář.

Největší částka, téměř dva a čtvrt milionu má v příštím roce putovat do sportu a tělovýchovy. Přinese ale i jednu změnu, související s převodem sportovní haly a fotbalového stadionu na městskou společnost Vesbyt. Od sportovních oddílů se totiž nově začnou vybírat nájmy.

„Předpokládáme, že toto navýšení se rozprostře mezi ty, kteří využívají sportoviště na území města tak, aby mohly platit nájmy a služby spojené s využíváním sportovišť. A to v takové výši, která odpovídá nákladům na tyto objekty," vysvětlil místostarosta.

Podle něj šel v minulosti z rozpočtu města jeden a půl milionu právě na provoz haly i stadionu. „Chceme docílit toho, aby Vesbyt hospodařil s objekty maximálně efektivně a také toho, aby si kluby uvědomily, jaká je reálná hodnota toho, že mohou například několik hodin týdně trénovat," doplnil místostarosta.

Pro kluby to bude znamenat to, že z grantů dostanou větší balík peněz, se kterým budou muset efektivně hospodařit. Podle sportovního ředitele házenkářského klubu HC Britterm Veselí nad Moravou Vlastimila Procházky ale může úprava nájmu ze strany Vesbytu znamenat i to, že Panenky i mládež přestanou trénovat úplně.

„Jedna varianta je ta, že zde bude stát hala, která bude prázdná. Je totiž možné, že pokud nebudeme mít na nájem ani činnost, zaplatíme si ve Veselí nad Moravou pouze zápas a začneme jezdit trénovat jinam. Tréninky totiž máme každý den. Už nyní jsme navíc museli omezit tréninky dětí," uvedl Procházka.

Ten není spokojený ani s grantovým systémem. Upřednostnil by model, který má zavedený Kyjov. „Na masovější sporty, jako je fotbal nebo basketbal dávají pět grantů. Mimo jiné dostanou částku bez grantů, kterou potřebují na rok na dopravu či pronájem. Já zde vypisuji třikrát za rok žádosti, které mě stojí spoustu času, a stejně částka neodpovídá tomu, kolik potřebuji," dodal Procházka.

Z novinky není nadšený ani předseda veselského fotbalového klubu FC Veselí nad Moravou Martin Fišera. Přesto doufá, že jednání, která s městem i Vesbytem klub vede, situaci změní.

„U nás dosahují náklady na pronájem a zaplacením energií jednoho milionu korun. Jako občanské sdružení ale nemáme peníze, kde získat. Sponzoři také nejsou. Částku, kterou si město představuje, nejsme schopní sehnat. Pokud se nájem zvýší, tak to vypadá, že to bude pro klub likvidační, což zhatí naši roční práci s dvěma stovkami aktivních sportovců," poukázal Fišera.

V letošním roce rozdalo Veselí nad Moravou v grantech pět a půl milionu korun. V příštím roce se tato částka ještě o jeden milion zvýší. O první granty na rok 2013 si ale zájemci musí požádat už nyní. Šanci mají do 16. listopadu.

„Je to z toho důvodu, aby mohli příjemci čerpat peníze hned ze začátku nového kalendářního roku," uvedla mluvčí veselské radnice Petra Pavková s tím, že milionové navýšení je díky penězům z hazardu.