„Nově pořízené sanitní vozy splňují nejpřísnější kritéria pro pohodlný a bezpečný převoz klientů. Mezi jejich význačné vlastnosti patří vícecestná klimatizace, špičková zdravotní transportní technika, která umožňuje převoz klientů s hmotností až dvě sta padesát kilogramů,“ přiblížil Miloslav Mencl, vedoucí kyjovské Dopravní zdravotní služby, která disponuje celkem třiadvaceti sanitkami. Ty vyjíždějí ze dvou středisek, a to z Kyjova a z Veselí nad Moravou.

Sanitní vozy průměrně přepraví za měsíc více než čtyři tisíc klientů a ujedou skoro sto tisíc kilometrů. Někdy tak denně najezdí řidiči i více než šest set kilometrů.

Záběry z průletu dronu ukazují, jak pokračuje stavba D 55 mezi Bzencem a Moravským Pískem. Už vyrůstají mosty.
VIDEO: Pohled z dronu. Na trase D55 do Bzence vznikají mosty. Podívejte se

Dvojice nových sanitek nahradí ve vozovém parku nemocnice starší vozy, které s pacienty najezdily kolem po 750 tisíc kilometrů. Ředitel kyjovské nemocnice Jiří Vyhnal ocenil zejména to, že na nové vozy přispěly okolní obce. „Když se obnovovala čestná rada naší nemocnice, tak na jedné z prvních schůzí vznikl požadavek, že by na nákup sanitních vozů mohly přispět obce. Ty se k této výzvě postavily čelem, za což je potřeba pochválit obce, jejich zastupitele a starosty,“ uvedl ředitel.

Na štítku uvnitř sanitky je tak i pořadí jednotlivých přispěvatelů, a to podle výše finanční podpory v přepočtu na jednoho obyvatele. Na prvním místě jsou tak uvedené Šardice, následují Těmice, Mouchnice, Svatobořice-Mistřín, Sobůlky, Kostelec, Domanín, Moravany či Nechvalín, což jen dokresluje společný zájem obcí na kvalitním komfortu přepravy svých obyvatel především do spádové Nemocnice v Kyjově.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Řidiči počítají s tím, že v nových sanitkách budou moci přepravovat čtyři sedící a jednoho ležícího pacienta. Nový dieselový motor navíc obohacuje i přípravek na bázi močoviny, který má pomáhat snižovat obsah oxidů dusíku ve výfukových plynech. Navíc mají tyto motory i větší výkon, a to jednaosmdesát kilowatt, tedy zhruba sto deset koní.