Čtečka e-knih je v bukovanské knihovně novinkou. Díky ní se tam podařilo přilákat jedenáct nových čtenářů. „Je výborné, že z tohoto počtu je devět dětí. Podařilo se nám je čtečkou nadchnout. Zatím ji máme v knihovně a nahráli jsme do ní povinnou četbu. Chceme ji však půjčovat lidem i domů, což ale ještě musím zavést do knihovního řádu," sdělila starostka Bukovan Jana Šimečková.

Zájemce složí zálohu dvě stě korun, kterou pak po vrácení čtečky dostane zpátky. „Nechceme dát zálohu vyšší. Je nám totiž jasné, že rodiče nedají dítěti do ruky pětistovku, když jde do knihovny. A stovka nám zase připadá málo," informovala Šimečková.

Bukovanská knihovna, kterou navštěvuje přes padesát čtenářů, plánuje počet čteček zvýšit. „Určitě to chceme zkusit. Jsou dobré nejen pro děti, ale i pro dospělé," podotkla starostka Bukovan.

Knihovníci však do elektronické čtečky nemohou nahrát všechny knížky. „To je totiž v rozporu s autorskými právy a je na našem parlamentu, aby udělal změnu. Už o tom jednám s jednou poslankyní, tak uvidíme. Šlo by rozhodně o lepší variantu a navíc jsou elektronické knížky také levnější," řekla Šimečková.

E-knihy má v nabídce i hodonínská městská knihovna. Přestože je podstatně větší než ta v Bukovanech, nákup další čtečky tam neplánují.

Jen ji zkusí

I když chtěli už loni na podzim tuto novinku půjčovat čtenářům i domů, zatím budovu na Národní třídě neopustí. „Sice jsme tuto možnost zvažovali, ale po té, co jsme ji prokonzultovali v jiných knihovnách, tak jsme zjistili, že velký zájem o ně není. Pořizovací cena není příliš vysoká, takže si ji zájemci u nás třeba vyzkouší, ale pak si ji koupí. Navíc do ní můžeme nahrát jen díla autorů, kteří jsou sedmdesát let po smrti. Ti současní musí dát souhlas a těch je minimum," uvedla ředitelka hodonínské městské knihovny Hana Šimonová.

V Kyjově mají e-knihu k dispozici jen zaměstnanci knihovny. „Právě jsme se ale přihlásili na školení, kde získáme více informací. Zatím se ale nějak moc do čteček nehrneme, dosud totiž nejsou v knihovnách ověřené," uvedla ředitelka té kyjovské Marie Ježková.

V Hodoníně nabízejí také mluvené knížky. „Ve fondu byly vždycky, dříve dokonce na kazetách. Zájem o ně roste, takže se snažíme o aktualizace. Postupně tak stoupá nejen počet audioknih, ale i počet jejich výpůjček," sdělila Šimonová. Převyprávěnou literaturu si dříve mohli půjčit jen zrakově postižení. To už se však změnilo. A po devíti měsících od vydání si je mohou poslechnout také ostatní čtenáři.

V Kyjově touto možností nedisponují. Poslední novinka, kterou tamní knihovníci zavedli, je Smartkatalog. Díky němu se do knihovního registru prostřednictvím speciální aplikace podívají držitelé chytrých telefonů.