Purkyňovo gymnázium tak ve Strážnici vyšle své studenty na jazykový pobyt do Anglie. Kromě toho speciální kurzy čekají i učitele cizích jazyků, kteří se podívají jak do Velké Británie, tak také do Německa. Své nově nabyté znalosti mohou studenti využít při skládání zkoušky Cambridge, kterou gymnázium nabízí.

Rovněž pokračuje v projektu Úspěch se musí odpracovat, což je motivační soutěž pro žáky, které následně škola odmění na konci roku penězi. „Dále chystáme nové činnosti týkající se biologických témat. Máme status ekoškoly, takže se v tomto ohledu velmi angažujeme," uvedla zástupkyně ředitelky strážnického gymnázia Alexandra Bahulová s tím, že spolupracují i s Mensou. Tedy organizací, jejíž členy se mohou stát jen ti, kteří v inteligenčním testu dosáhnou výsledku mezi horními dvěma procenty celkové populace.

Studenty Středního odborného učiliště v Kyjově čekají nejenom poznávací a vzdělávací výjezdy, ale i pracovní. „Šestnáct žáků vyšleme na čtyřtýdenní stáže do Itálie nebo do Španělska. Tam budou pracovat pro firmy v oboru, který studují," upřesnil projektový manažer učiliště Petr Koiš.

Škola také plánuje plně zavést do výuky stroje, které nakoupila minulý rok. „Na začátku roku jsme za sedm miliónů pořídili soustruhy, svářečky a další zařízení. Ty poslouží hlavně žákům z technických a řemeslných oborů," uvedl Koiš. Učiliště se zapojilo i do organizování čtenářských dílen. „Projekt poslouží ke zmodernizování výuky češtiny. Zakoupili jsme knížky, které dostanou studenti k přečtení a v hodinách nad nimi budou diskutovat," přiblížil Koiš.

Spojení dvou typů výuky

Do tvorby čtenářských dílen se pustila i sloučená Obchodní akademie se Středním odborným učilištěm ve Veselí nad Moravou. Škola ovšem chystá více akcí, které povedou ke změně výuky. „Zavádíme takzvaný blended learning, což je spojení klasické výuky s tou virtuální. Nechceme, aby žáci jen četli z učebnice, ale aby výuka byla více interaktivní," vyjmenoval cíle nové metody ředitel vzdělávacího zařízení Jiří Vavříček.

Škola také nakoupila nové vybavení. „Máme nové počítače se softwarem, který poslouží k programování CNC strojů. Také jsme pořídili diagnostická a opravářská zařízení a CNC soustruh," vypočítal Vavříček novinky, které žáci využijí ke studiu po prázdninách. Ani ve Veselí nad Moravou ovšem nezapomínají na výuku jazyků a padesát studentů proto pošlou na jazykový pobyt na Britské ostrovy.

Rozvíjení angličtiny nepovažují ovšem za důležité pouze střední školy. Už i ty základní plánují studijní výjezdy. „Osmačtyřicet žáků pojede na začátku školního roku do Velké Británie. Tři učitelé navštíví školení v zahraničí," řekl ředitel hodonínské Základní školy Mírové náměstí Vlastimil Letovský.

Pozadu nezůstává ani základní škola v Archlebově. „Kromě studijních pobytů chystáme také různé vzdělávací pořady. Plánujeme pozvat také různá divadla. Jako každý rok budeme dělat vánoční dílny a jarmark," shrnula výhledy zástupkyně ředitelky Marcela Šnejdarová s tím, že v Archlebově chystají další akce třeba na Den matek nebo Den Země.

HANA NENIČKOVÁ