„Měli jsme dost historických podkladů, jako jsou kroje, historické předměty, nálezy z vykopávek, staré listiny, knihy či zbytky z původního gotického kostela. Po devadesátém roce jsme přemýšleli, kam s nimi. V roce 2002 jsme je vystavili v původní obřadní síni,“ nastínil zrod prvního menšího muzea rohatecký kronikář a zároveň i člen Muzejního spolku Rohatec Zdeněk Bíza.

„Po letech však bylo potřeba toto místo opravit, protože už nevyhovovalo ani ze stavebních, ani prostorových důvodů. Tak vznikl nápad, že by mohlo být v této části obecního úřadu muzeum,“ doplnila k přeměněn dosavadních výstavních prostor na muzeum místostarostka Rohatce Lenka Hostýnková.

Za rozšířením rohateckého muzea stojí především spolupráce tří místních akčních skupin, a to Dolní Morava, Strážnicko a Společná cesta. Ty se v rámci projektu Společné putování za dědictvími regionu postaraly o získání peněz, konkrétně jednoho a půl milionu korun. „Současná budova muzea se musela podřezat. Potřeba bylo i opravit omítky, podlahy, stropy. Vyměnila se okna, pořídilo se nové topení i sociální zařízení,“ vyjmenoval práce, které předcházely samotnému otevření, Ondřej Gibala z Místní akční skupiny Dolní Morava.

Rozděleno na dvě části

Jak doplnil, místo by mělo kromě Rohatce prezentovat i celý region. Na návštěvníky, kteří do muzea zavítají, čeká výstava rozdělená do dvou částí. „ V první se příchozí seznámí prostřednictvím fotografií, textových informací a vybraných exponátů s historií obce a s místním lidovým krojem. V druhé výstavní místnosti se představí tvorba zdejších výtvarných umělců, zejména malířů,“ uvedla Lenka Havlíková, která se postarala o instalaci expozice.

Místní i přespolní si tak prohlédnou například díla akademického malíře Karla Nováka, malíře Josefa Hrabovského, či Františka Cigánka. Chybět nebudou ani originální niťáky od rohatecké rodačky Anny Netíkové. „Ty dělala z kordů, které se dávají do pneumatik. Vozila si je z velické Kordárny. Autorka si z nich udělala síť, na kterou pak obraz navazovala. Její díla zdobí i stěny obecního úřadu,“ poukázal Zdeněk Bíza.

Zároveň ale dodal, že expozice v muzeu by chtěli členové muzejního spolku časem obměňovat. „Příští rok oslaví zdejší kostel výročí vysvěcení. Rádi bychom v muzeu ukázali nějaké výšivky, kříže, podklady z farní kroniky ale i obraz z kostela, který namaloval neznámý, zřejmě italský autor,“ nastínil Bíza s tím, že v budoucnu by se mohla v muzeu představit i výstava paličkování. Kromě obrazů, ručních prací či soch, vytvořených místními umělci, se návštěvníci seznámí také s množstvím fotografií ze současností i z historie Rohatce, jeho průmyslu a staveb, jež představí speciální informační panely.

Muzejní expozice s názvem Rohatec – historie, tradice a umění slovácké obce se slavnostně otevře v sobotu 28. května ve čtrnáct hodin.