V Lidé na Slovácku, kteří mají zájem o práci v Armádě České republiky, budou mít od února novou možnost, kam se jít na práci u vojáků informovat, ve Veselí nad Moravou. Krajské vojenské velitelství v Brně požádalo tamní radnici o zřízení detašovaného pracoviště a město armádě prostory poskytlo.

„Smyslem vytvoření detašovaného pracoviště Krajského vojenského velitelství (KVV) v Brně je rozšíření kontaktních míst pro zájemce o vstup do armády. Cílem je co nejvíce usnadnit a urychlit proces přijetí do služebního poměru profesionálního vojáka,“ uvedla mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Jana Růžičková.

Ta doplnila, že lidé se mohou případně informovat o zařazení do řad jednotek aktivních záloh.

„Na těchto pracovištích mohou zároveň získat informace i váleční veteráni, vojenští důchodci a rehabilitovaní vojáci,“ poukázala Růžičková.

Radnice ve Veselí nad Moravou požadavkům velitelství vyhověla. „Pracovníci potřebovali jen jednu místnost se základním vybavením. Domluvili jsme se tedy, že jim poskytneme prostor v naší zasedací místnosti,“ řekl místostarosta Veselí nad Moravou Vilém Reichsfeld.

Armáda bere městský úřad

Podle něj si Armáda České republiky vybrala Veselí nad Moravou kvůli tomu, že tam jezdí i lidé ze spádových obcí.

To potvrzuje v tiskové zprávě také Růžičková. „Výběr umístění detašovaných pracovišť byl směřován tak, aby bylo rovnoměrně pokryto území Jihomoravského kraje,“ uvedla.

Pracoviště, na kterých budou působit ve stanovených dnech a hodinách profesní poradci, zpravidla míří do prostor městských úřadů. Je to prý nejvýhodnější řešení. „Úřady jsou nejsnáze dostupné pro lidi,“ poznamenala mluvčí.

Pro Veselí nad Moravou pak podle Reichsfelda nebude mít působení armády ve městě větší význam.

„Mně osobně je to však velmi sympatické, protože rušení armády tak, jak jsme ji znali, bylo podle mě chybou,“ zhodnotil.

Úřední dny armádních poradců ve Veselí nad Moravou by měly začít od února.

„Lidé mohou chodit na městský úřad vždy druhé a čtvrté úterý v měsíci, a to od dvou do sedmi hodin odpoledne,“ přiblížila Růžičková.

Možnost informovat se v blízkosti domova na možnost práce v armádě uvítal například osmnáctiletý student střední školy Martin Veselý z Dolních Bojanovic.

„Přemýšlím o tom, že bych po složení maturitní zkoušky zkusil hledat působení v naší armádě. Na profesi mě láká spousta věcí. Hlavní je i to, že si člověk může při práci dodělat vysokou školu,“ řekl mladík.