Hnutí sice vzniklo letos, ale v zastupitelstvu mělo už čtyři zastupitele zvolené v roce 2014 na kandidátce ANO. Druhé Pozitivně pro Hodonín bude mít pět mandátů stejně jako třetí ANO 2011. „Těší mě samozřejmě výsledek a také to, že se hodně stran dostalo pod pět procent, takže by zastupitelstvo bylo přehlednější,“ uvedl lidovecký místostarosta a předák Pozitivně Ladislav Ambrozek. Před branami velké zasedací místnosti na městské úřadu zůstalo totiž sedm ze čtrnácti kandidátek.

Nová vládnoucí koalice může vzniknout na současném půdorysu, tedy Hnutí pro Hodonín, Pozitivně pro Hodonín a Změna, která získala čtyři mandáty. Ve hře jsou ale také Svobodní s Piráty, kteří skončili těsně za Změnou se třemi mandáty. Vyloučený není ani vliv komunistů, kteří mají čtyři zastupitele.

Do zastupitelstva se dostali ale také Sdružení nestraníků s bývalým radním Jiřím Kubrickým a místostarostou Jiří Jandou. Propadlo ČSSD i ODS.

Zcela jinak dopadly volby v Kyjově, kde posílila vládnoucí Sedmadvacítka nezávislých se starostou Františkem Luklem. To obsadí třináct ze sedmadvaceti pozic v kyjovském zastupitelstvu.

Aktuální zpravodajství z celého volebního víkendu vám bude přinášet početný tým Deníku Rovnost. Podívejte se na jeho členy:

I přes čtyřiačtyřicetiletý zisk současná koalice oslabila především tím, že se sociální demokraté s bývalou ředitelkou nemocnice Danuší Křivákovou včele se do zastupitelstva nedostali. Nejvíce posílilo opoziční sdružení Pro Kyjov, které bude mít místo současných dvou zastupitelů šest.

Nejlepší volební zpravodajství z vašeho okresu, kompletní výsledky všech obcí, vizitky zastupitelů okresního města, analýzy možných koalic. To vše nejpodrobněji a nejkvalitněji v pondělním vydání Deníku Rovnost.

Ve Veselí nad Moravou se vyztužila současná koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, která bude mít dvanáct zastupitelů v jednadvacetičlenném sboru. Zvítězila kandidátka topky pod názvem Společně pro Veselí. I tady propadli kdysi vládnoucí sociální demokraté, mandát ztratil i bývalý poslanec a vysokoškolský profesor Ivan Ohlídal.

Na úkor ČSSD posílilo ANO 2011 i Veselská volba bývalého místostarosty Viléma Reichsfelda. Nováčkovi z SPD chybělo k mandátu jen čtrnáct setin procenta.