Lidem se nové vlaky líbí. Zatím jezdí dvě třívozové soupravy na trase Hodonín - Javorník, do konce letošního roku jich má být ale pět.

„Snažíme se tak splatit dlouhodobý dluh vůči cestujícím, kteří si pohodlnější dopravu zaslouží. Jde zatím o testovací provoz, ale už nyní vím, že vlaky na Hodonínsku zůstanou,“ uvedl tiskový mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Podle průvodčích se jedná o novou „krabici“ se starým podvozkem. Nesetkali se ale ještě ani s jednou stížností. „Vlak je dobrý s pohodlným sezením. Myslím, že podmínky cestování už potřebovaly vylepšit. Co mi vadí, je jeden záchod na celou vlakovou soupravu. Včera jsem zažila situaci, kdy u něj lidi stáli frontu,“ řekla jedna z cestujících Zdenka Pleskotová.

Na nový vlak si museli lidé počkat. „Jihomoravský kraj jako objednatel regionální dopravy projevuje zájem o náhradu vozidel trvale, možnosti Českých drah jsou ale omezené. Doposud se vyráběly jen dvoučlánkové vlaky, ty se pro naše potřeby jevily jako nedostatečné,“ informoval radní Jihomoravského kraje Jaroslav Pospíšil. Jedna souprava České dráhy stojí více než dvacet milionů korun.

Kapacitou a rychlostí je srovnatelná s původní. Už nyní ale někteří lidé vlaky úmyslně ničí malováním po stěnách či škrábáním po oknech. „Mě jen mrzí, že si nedokáží nových věcí vážit,“ postěžovala si Marie Hnilicová.