„Máme pravomoc jmenovat někoho okamžitě. Vzhledem k současné situaci v nemocnici to projednáme na úrovni koalice,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

Ten upřesnil i podobu toho, kdo bude pro krajské vedení vhodný. „Člověk, který má dostatečné životní zkušenosti a je respektovanou autoritou v oboru řízení zdravotnických zařízení,“ uvedl Hašek, jaké kandidáty partneři v koalici musí navrhnout.

Jak hejtman dodal, musí jít o erudovaného člověka se zkušenostmi s jihomoravským zdravotnictvím, který za sebou nemá žádný problém. Vybraný jedinec pak bude do nemocnice dosazen krajem jako krizový manažer s úkolem zklidnit situaci a řídit zařízení do podzimních krajských voleb.

Kritika od sdružení

„Takže půjde znovu o zpolitizovaný výběr. Mnohokrát jsme už uvedli, že žádáme o vyhlášení skutečně nezpolitizovaného výběrového řízení,“ uvedl k záměru kraje psychiatr Jaroslav Kliment, který je předsedou občanského sdružení Občané za Nemocnici Kyjov.

„Už před časem jsme kraji navrhovali své kandidáty, kteří mohou Pejchla nahradit. Šlo o uznávané odborníky, kteří navíc nejsou přímo z regionu Kyjovska, takže by nemohli být podezřívání ze zaujatosti,“ doplnil Kliment s tím, že na jimi navrhovaná jména pravděpodobně při rozhodování opět nedojde řeč.

Konkrétní jméno zazní už brzy. Jak uvedl Hašek, v úterý 31. ledna musí současný ředitel Josef Pejchl předat funkci. Tím dnem totiž v Kyjově definitivně končí. „Není pravdou, že v Kyjově zůstane jako nějaký poradce, či něco podobného. To jsou jen fámy,“ ubezpečil hejtman.

Padesátka výpovědí

Nový ředitel je v nemocnici potřebný hned od 1. února minimálně proto, aby dojednal stažení výpovědí ze služeb s přibližně padesátkou lékařů. Většina jich výpověď se čtrnáctidenní lhůtou podala v pondělí 16. ledna či v úterý 17. ledna, platné budou proto v podstatě současně s Pejchlovým odchodem. Ale pouhý ředitelův odchod nemusí stačit pro to, aby lékaři výpovědi stáhli.

„Požadavků je více. Je to odchod ředitele Pejchla i náměstkyně Havlíkové, zastavení nevratných změn do doby, než bude jasno o jménu nového ředitele, ale také garance toho, že nebude pokračovat nové vedení v tom, co Pejchl začal. Chceme, aby s námi vedení jednalo,“ uvedl Jaromír Břeň z kyjovského Lékařského odborového klubu. Podle něj je trvání padesátky výpovědí něčím, co může nejenže zásadním způsobem ovlivnit chod kyjovské nemocnice, ale i nemocnic v okolí.

Konkrétnější údaje k budoucnosti ale požadují nejen doktoři z Lékařského odborového klubu, ale i zástupci dalších odborových organizací. V nemocnici jsou celkem čtyři. Jedna stojí za ředitelem Pejchlem, další tři ne.