„Vztah k zákonu a spravedlnosti je sice důležitý, ale strážník musí umět především jednat s lidmi, a to i s těmi staršími či dětmi. Těm vysvětluje i základy toho, jak se mají chovat a upozornit je například na nebezpečí v silničním provozu,“ svěřil se hodonínský strážník. Stále častěji jsou tak podle něj důležitější psychologické testy než ty fyzické.

Letos na jaře měl mít v týmu nového kolegu. Jenže zatím jej mít nebude. „Prodlužovali jsme termín pro podání přihlášek, a to nejen kvůli tomu, abychom si mohli vybrat z více uchazečů. Problém byl s tím, že i kdybychom jej vybrali dřív, tak jsme jej neměli kam poslat na školení. Ministerstvo také pozastavilo zkoušky. Nyní se to sice řeší a uvažuje se o dálkové formě, což ale není zrovna ideální možnost,“ řekl ředitel hodonínské městské policie Jindřich Vašíček.

Jeho kolega z nedalekého Kyjova Lubomír Plachý bude vybírat nového strážníka za nedlouho. Uchazeči totiž ještě mají týden na přihlášení. Jenže i pak to nebudou mít Kyjovští jednoduché. „Školící střediska sice už fungovat mohou, ale při rekvalifikaci se pak budoucí strážníci nemají, kde ubytovat, ani kde stravovat. Navíc je součástí kurzu i sebeobrana, a tu nelze učit distančně,“ upozornil velitel kyjovských strážníků.

Ještě hůře jsou na tom v nejmenším městě hodonínského okresu, ve Ždánicích. „Jeden strážník nám odchází, tak chceme jeho místo obsadit. Jenže do pátku minulého týdne se nám žádný uchazeč nepřihlásil. Budeme tak muset vyhlásit nové výběrové řízení,“ přiblížil situaci ve dvouapůltisícovém městě tajemník tamního úřadu Roman Vrabel.