Zájemci o novinku se zdarma zaregistrují na webových stránkách ereading.cz, kde zadají svůj e-mail. „Poté si mohou ve smartkatalogu vybrat dílo, o které mají zájem, a pak si je stáhnout," přiblížila vedoucí.

Elektronická výpůjčka je platná jednadvacet dní. V této lhůtě si lidé mohou přečíst dvě publikace, které pak po uplynutí doby z přístrojů zmizí. „Službu využijí hlavně ti, kteří hodně cestují a nemohou si sbalit do zavazadla své oblíbené knihy kvůli hmotnosti," řekla Křepinská.

Podle ní se e-reading osvědčí i v případě, kdy kniha ještě nevyšla nebo není k dostání v klasické tištěné podobě. „V nejbližší době návštěvníkům nabídneme letáky se třemi základními kroky ke stažení e-
-knihy," upřesnila vedoucí oddělení.

V hodonínské knihovně se v minulých dnech uskutečnila akce, kde se příchozí mohli zdarma zaregistrovat. Přihlásilo se více než tři sta nových čtenářů. „A to díky technologiím a novinkám," podotkla Křepinská.

Ovšem názory na čtení knih v elektronické podobě se různí. „Raději si přečtu klasickou. Listování ve stranách je lepší než rolování na tabletu," tvrdí například Gabriela Mikuličová.

To Jan Grombiřík na moderním způsobu čtení oceňuje jeho praktičnost. „Online knihy využívám, když jsem na cestách, protože je to pohodlná varianta," svěřil se čtenář s tím, že i tak není nad to, zařídit si knihovnu plnou oblíbených titulů.

ERIKA BENEŠOVÁ