Například web Dražůvek ukáže jen to, co obec musí zveřejnit. Pozvánky na kulturní akce či jiné zprávy tam místní a turisté hledají marně. „Víme, že náš portál nefunguje ani zdaleka tak, jak by měl. Odešel nám člověk, který měl správu na starosti. Od té doby máme s aktualizací problém. Uvědomujeme si ale, že to musíme napravit. Ovšem do voleb už to zřejmě nebude," okomentoval situaci starosta Dražůvek Milan Poláček.

Podobně jsou na tom Žeravice, které přitom alespoň upozorňují na velké kulturní akce. Přestože záložka s nimi aktualizovaná je, v sekci novinky je poslední zmínka z roku 2012 fotogalerie z hodů.

Kromě kulturního programu mohou místní na elektronické síti najít zmínku o tom, jak rozhodovali volení zástupci obce na svém zasedání. „Webové stránky průběžně doplňujeme, nejedná se však o nic závratného. Vyvěšujeme na nich například zápisy ze zastupitelstva či pozvánky na jednání," přiblížil žeravický starosta Stanislav Pres.

Jako hlavní informační zdroj obyvatelům Žeravic slouží kabelová televize. „Jsem pořád na cestách, takže na internetové stránky moc nechodím, tento měsíc jsem je navštívil asi dvakrát. Dívám se na ně tehdy, pokud potřebuji získat informace hodně dopředu, například termín hodů. Když se ale večer vrátím po práci domů, pustím si raději kabelovku. Z ní mám téměř všechny důležité zprávy," řekl Stanislav Žůrek ze Žeravic.

Proměna

Horňácká Malá Vrbka má nové webové stránky teprve několik měsíců. Původní příliš „živé" nebyly. „Příspěvky se teď snažíme průběžně vkládat podle toho, jak máme čas. Náš úřad je totiž malý, něco tak má na starosti paní účetní a něco zase já. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby o web pečoval jeden člověk," nastínil starosta Malé Vrbky Josef Kadlčík.

O pravidelný přísun čerstvých zpráv usiluje i Archlebov. Při načtení webu obce se však návštěvníkům nejdříve objeví oznámení o vytvoření nových stránek. „Na internet dáváme všechny důležité odkazy a informace. O vzhled a úpravy naší prezentace se stará zaměstnanec, kterého na tuto práci máme," sdělil starosta Archlebova Oldřich Ždánský.

Z menších vesnic Hodonínska je naopak aktuální Tvarožná Lhota. Ta dokonce letos vyhrála soutěž o nejlepší webové stránky obce. Pyšní se prvním místem v celém Jihomoravském kraji. Elektronicky informuje o všech kulturních a společenských akcích. „Na začátku roku děláme se spolky harmonogram, na web ho dám hned v lednu. Když do nich něco přibude, doplním to," sdělila starostka Tvarožné Lhoty Martina Bílová.

Jak dále uvedla, webové stránky jsou určené také lidem, kteří v obci přímo nežijí. „Pro naše obyvatele je stěžejní především zpravodaj. Zejména u mladších ročníků zase vévodí Facebook. Přes něj často komunikujeme. Je to rychlé a člověk nemusí telefonovat nebo běhat na úřad. Například hlášení rozhlasu totiž slyší jen ti, kteří jsou doma. Zpravodaj zase dostanou jen místní. Na Facebook mohou zavítat všichni," doplnila Bílová. Sociální síť má obec už čtyři roky.