„Když jsem se loni vrátil, tak jsem neměl zrovna náladu na další delší cestu. Ale oslovila mě krásná příroda severu Norska, vzdálenost a také minimum měst,“ přibližuje svůj nový výběr jednadvacetiletý cestovatel.

Na pouť na sever evropského kontinentu chce vyrazit koncem června. „Myslím si, že to bude tak na dva a půl až tři měsíce. Čekalo by mě totiž osm až devět tisíc kilometrů,“ upozorňuje Novotný.

Rozhodně se nechystá, že by pak ze severního cípu Evropy jel stejnou cestou, jakou se vydá tam. Z Čejkovic se chce nejdříve dostat do Německa a pak zvažuje dvě možnosti pro pokračování. Buď z Německa trajektem do Švédska a pak na kole dále do Norska, nebo na libertě až do Dánska a následně trajektem do Norska.

Na zpáteční cestě by rád čejkovický rodák poznal Finsko, odkud by se trajektem přeplavil do estonské metropole Talinu, dál by přes Pobaltí a Polsko došlapal až domů. I když má být letošní pouť ještě náročnější než loňská, chce Čejkovjan trochu odlehčit. „Nebudu brát přívěsný vozík, chci totiž být o něco mobilnější. Kdyby se totiž něco přihodilo, tak samotné kolo lze rozložit a poslat poštou domů,“ říká Pavel.

Zato tentokrát zainvestuje do kvalitnějších plášťů i ráfků. „Loni jsem měl totiž jedenáct defektů a praskly mi dvě špice, tyto nepříjemnosti bych chtěl tentokrát minimalizovat,“ dodává Novotný. Ten si v předchozích letech projel i Pobaltí, Slovensko a část Ukrajiny.

Šestnáctý ročník Slavnosti oskoruší ve Tvarožné Lhotě.
Oskorušové víno znali už staří Římané. Znovu ho objevili ve Tvarožné Lhotě