„Měla to být velká akce, ale zdraví lidí je důležitější," říká barman Ráček, který neskrývá obavy z pátečního otevření svého podniku. „Začátek je pro nás důležitý, nápojový lístek změníme a uděláme maximum pro to, aby se lidem u nás líbilo," vysvětluje plánované kroky.

Zákaz prodeje lihovin ale přináší ztráty i pro restauratéry nebo provozovatele diskoték. Připravené akce však zatím neruší. „Víkendový provoz se uskutečnil podle plánu, ale zákaz prodeje tvrdého alkoholu se nás dotkl výrazně," uvedl Michal Hradský z vinárny Strážničan, kde bývají pravidelné párty spojené s prodejem vybraného destilátu za sníženou cenu. O tomto víkendu na stole nebyl ani panák.

„Hodně jsme to pocítili na poklesu návštěvnosti, který byl znatelný. Protože jsme tuto situaci očekávali, snížili jsme počet obsluhujících, aby nebyla ztráta ještě větší," doplnil Hradský, podle kterého lidé nyní začali více popíjet doma, kde mají své zásoby.

Dalším místem, kde obzvláště mladí lidé konzumují tvrdý alkohol, jsou diskotéky. Ne všech jejich provozovatelů se zatím omezení dotýká stejně. „Návštěvnost naší diskotéky je za poslední dva roky mizerná. Spíše se obávám o tržby v sousední pivnici. Tam jsme lihoviny nahradili slabšími likéry," objasnil změny veselský podnikatel Radek Bartošík.

Podle některých návštěvníků ale nemusí být tak zle. Osmnáctiletý Aleš Damborský navštěvuje diskotéky téměř každý druhý víkend. Přestože tvrdý alkohol nepije, nemyslí si, že jeho prozatímní zákaz přivede noční kluby do ztráty. „Já i mí kamarádi utratíme za večer pokaždé přibližně stejně. Jen místo panáka vodky si teď dáváme pro změnu třeba pivo nebo džus," poděli se o svou zkušenost.

O zákazu prodeje lihovin se čile diskutuje také na facebookovém profilu mutěnické diskotéky Eden. Její majitelé hodlají v případě pokračující prohibice nabízet slabší destiláty. „Bez rumu to ale nebude ono," napsal na zmíněnou stránku jeden z diskutujících, který se na diskotéku chystá o víkendu.

Podobný problém řeší i další lidé, kteří chystanou akci komentují. Nechybí ani černý humor, ze kterého je patrné, že lidé zatím zákaz berou sportovně.

Zajímavou zkušenost z víkendové oslavy narozenin v jedné hodonínské pivnici sdělila také třiadvacetiletá žena, která si nepřála uveřejnit své jméno. „Známý mi tam říkal, že když si nemohl ve své oblíbené hospodě dát rum, tak si s jedním kamarádem před ní alespoň zakouřil konopí. Naposledy to spolu udělali před lety," uvedla.

PETR GAL