Slavnostní událost si nenechal ujít ani premiér Petr Fiala. Účast atletek světového kalibru ve Vacenovicích ale nebyla vůbec náhodná. Jarmila Kratochvílová byla přítelkyní Dany Zátopkové, zdejší čestné občanky a dárkyně na výstavbu nového domu pro penzisty. Dokonce i datum slavnostního otevření je spojené s elitními sportovci.

Na devatenáctého září totiž připadá výročí nedožitých sto prvních narozenin Emila Zátopka a manželky Dany Zátopkové, rozené Ingrové. A právě pozemek ve středu obce, kde stojí nová stavba, rodině Ingrových patřil. „Zvláštní poděkování chci věnovat právě paní Zátopkové, které se myšlenka bytového domu se službami zalíbila natolik, že nám pomohla i finančně,“ sdělila za více než dvoutisícovou obec, její starostka Jana Bačíková.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Nový komplex vedle kulturního domu nabízí patnáct dotovaných bytů pro důchodce a čtyři byty pro mladé rodiny, ordinace praktického lékař, zubaře, poštu a okolní parkoviště. „Impuls k výstavbě přišel od našich starších občanů. Vytipovali jsme vhodné místo ve středu obce, nikoliv někde na periferii a propojili jsme projekt s dalšími službami, jako je pošta či zdravotnické zázemí,“ připomněla starostka.

Josef Somr.
VIDEO: Herecká legenda Josef Somr má hrob v rodném Vracově, společně s rodiči

Nad poštou je navíc salonek Dana, pojmenovaný po vacenovické čestné občance. Příchozí mohli navštívit i výstavu věnované této legendě atletiky.