Prvotní návrh sice vznikl už před deseti lety, architekti z ateliéru Létajících inženýrů na něj však navázali až loni. Hlavním tvůrcem projektu aktivního centra je brněnský architekt Tomáš Havlíček. O dřevěné části se postaral Zbyněk Šrůtek z České Skalice. Své myšlenky do kulturního domu vložil také domácí projektant Vladimír Dobeš spolu s Miroslavem Kopeckým. „Nečekal jsem, že zvítězíme v sekci odborné poroty. O to víc nás výhra potěšila," uvedl spoluautor Vladimír Dobeš.

Novostavba bude připoutaná ke stávající obecní hospodě a budou v ní dva víceúčelové sály, kuželna i příslušenství. „Jde o originál, domnívám se, že porotu oslovila atypická konstrukce hlavního sálu, kde se kříží nosné rámy, tvořené sloupy a vazníky. Stavba je opravdu složitá, myslím si, že přesně podle návrhu je schopných ji udělat v republice pouze zhruba osm firem," zauvažoval Dobeš.

Projektantský tým vybíral pro konstrukci ze tří materiálů. „Standardně se dělají z borovice, smrku nebo modřínu. Borovice je nejlevnější, ale nejméně vhodná varianta. Zlatým středem je smrk. Modřín má sice pěknější kresbu, avšak zvýšil by náklady o další dva miliony korun," upozornil ratíškovický projektant.

O tom, že nezůstane jen při plánu s kombinací železobetonových stěn a dřevěných rámů ve tvaru M, svědčí i fakt, že Ratíškovičtí v úterý veřejnou zakázku i s podmínkami vyvěsili na úřední desku. Zájemci se mohou přihlásit do poloviny dubna. Předpokládaná cena dosahuje téměř čtyřiašedesáti milionů korun.