„Dělala jsem nástěnné malby v sousední sýrárně a nabízeli nám nevyužité prostory. Ty se nám zdály vhodné, protože jsou v příjemném prostředí vína a ochutnávek sýrů," svěřila se hodonínská malířka a restaurátorka Marie Žampachová.

Ateliér U Marie začala spolu s manželem připravovat od loňských Vánoc. „Opravili jsme to tady. A každou negativní věc jsme využili k dobru," podotkla výtvarnice.

Jak prozradil její manžel, na starosti měl hrubší práce. Ona si vzala do parády výtvarnou podobu veřejné umělecké dílny. „Velké dveře se zadělaly velkým obrazem. Z vrat jsem udělala jeden sklep a pak přidala další. Jsou to Plže, které jsem velice ráda malovala. Jsou fotogenické, každý je zná a roh se pro ně opravdu nabízel. Nakonec díky malbě úplně zanikl," přiblížila jeden z dominantnějších prvků výzdoby restaurátorka. Ta chce, aby jejich ateliér sloužil právě pro výtvarné semináře. „Představujeme si jej jako multifunkční prostor. Využitelný jak pro nás, tak pro sýrárnu k ochutnávce sýrů a vín," vysvětlil Jaroslav Žampach.

Jaroslav Žampach a Marie Žampachová při otevření nového ateliéru v Hodoníně na Národní třídě.

Kromě restaurovaných obrazů tam milovníci umění naleznou také ty meditační od Marie Žampachové. „Chtěla bych tady představit ornamentální tvorbu a aby si ji každý, kdo sem přijde, mohl také vyzkoušet," pozvala umělkyně.

Restaurátorské a malířské ateliéry manželů Žampachových vznikly na přelomu tisíciletí. Výstavou, kterou otevřeli svou novou uměleckou dílnu, se snaží seznámit s prací dvojice. Obrazy jsou dílem Marie Žampachové a ukazují jak realismus ovlivněný starými mistry, které restauruje, tak i abstraktní tvorbu vycházející z její meditace.

A na čem pracuje pár nyní? „Na rekonstrukci oltářního obrazu ze Stavěšic. Jde o svatého Floriánka, který je hodně poničený, takže práce na něm bude krásná. Máme totiž rádi hodně poničené obrazy," dodala s úsměvem restaurátorská dvojice.