Bylo rozhodování, jestli nabídku přijmete, těžké?

Už od pátku od večera, kdy mi pan premiér volal a naznačil, o čem se mnou bude jednat, nastalo velmi složité rozhodování. Chtěl jsem se k tomu postavit rozumně a neemociálně, proto jsem o tom debatoval nejen se svými nejbližšími, kamarády, ale i starosty okolních obcí regionu. A devět z deseti mi doporučilo, abych funkci přijal a promítl do ní své zkušenosti.

Co by se stalo, kdyby devět z deseti lidí řeklo ne?

Pokud by ne řekla většina těch, co mě znají, mé rozhodnutí by bylo negativní. V tomto rád naslouchám lidem v okolí, kteří to se mnou myslí vážně, mají mě rádi a podpoří mě. A kdyby mi právě tihle lidé řekli ne, nešel bych do toho. Podporu budu potřebovat.

Pokud by sestavovaná vláda vládla až do voleb v příštím roce, Kyjov by měl nového starostu. Máte nějaký tip?

Sedmadvacítka nezávislých má řadu kvalitních osobností. Hovořil jsem minimálně s jedním z nich, dohodli jsme se však, že situaci budeme dále řešit až v září.

Budete teď celé dva měsíce v Praze, nebo budete jezdit do Kyjova?

Věřím, že mi ministerské úkoly a čas dovolí sem na víkend jezdit. Jsme takto domluvení i s kolegy z radnice, že se o víkendu sejdeme a podebatujeme o záležitostech ve městě. O prázdninách navíc mají být tři rady města a těch se chci zúčastnit.

Nastane-li tedy ve městě nějaký problém, jste připravený ho řešit?

Myslím, že určitě. V dnešní době moderních technologií je to relativně snadné. Tím však rozhodně nechci říct, že je možné sedět na dvou funkcích. Bude-li vláda jmenovaná, budu sedět v Praze. Budu však připravený pomoci.

Pro mnoho lidí ztratí Kyjov svého patriota. Co vy na to?

Kyjov neopouštím nadobro. Nejdéle budu ve vládě necelý rok a i v tomto případě budu městu nadále věrný. A po mé ministerské misi se chci do Kyjova vrátit.

Hojně se účastníte kulturních akcí v Kyjově. I na těch vás lidé uvidí?

Musím to skloubit. Minimálně tu chci být na Kyjovské letní slavnosti, které jsou v půli srpna, případně na další akce v regionu. Věřím, že je to pouze o uspořádání času a na radnici se mi to dařilo, tak snad tomu tak bude i v Praze.

V rozhovoru pro Hodonínský deník jste v roce 2010 řekl, že do velké politiky, ve které panuje „blbá" nálada, určitě nemíříte. Názor jste očividně změnil.

Krátce před daným rozhovorem došlo v mé rodině k tragické události. A celý ten rozhovor byl silně poznamenán tou bolestnou událostí. A tehdy jsem si právě říkal, že věci ze života jsou pro mě důležitější, a že jsem si dostatečně neužil chvíle s rodinou. Čas ovšem léčí a už se zase o něco posunul. A teď se na to dívám tak, že nesouhlasíme-li s věcmi v politice, nemáme jen kritizovat, ale i něco učinit. A toto je nejen obrovská výzva, ale i příležitost.

Nemáte obavu, že vás zmiňovaná „blbá" nálada postihne také?

Na to budu mít právě ty kamarády a přátele, kteří mi poradili, ať do toho jdu. Ti mě pak snad zase dostanou do usměvavé nálady.

Jaké máte plány do budoucna?

Tak jak jsem řekl. Kyjov mě neskutečně naplňuje a rád bych byl jeho starostou i v dalším volebním období. To už však bude záležet na lidech.