Městský úřad v Blansku měl podle tajemníka Josefa Kupčíka dosud otevřeno jen dvakrát po pěti hodinách v týdnu. Od pondělí je otevřeno od osmi do pěti odpoledne a to samé ve středu. V pátek funguje pokladna od osmi ráno do jedné hodiny odpoledne. Ostatní dny si mohou lidé sjednat schůzku. „Hodně se nám osvědčil rezervační systém, který lidé využívají stále ve větší míře. S čím ale bojujeme, je to, že děti nemohou do školy. Některé maminky úřednice zůstávají doma a na úřadě pak samozřejmě chybí. Náhradu za ně nemáme,“ řekl Kupčík.

Dodal, že na úřadě nyní chybí asi deset úředníků. „Já za sebe jako občan říkám, že děti patří do škol. Současný stav nepřináší nic dobrého jim ani zaměstnaným rodičům,“ dodal tajemník.

Redaktorka Břeclavského deníku Rovnost Iva Haghofer.
Komentář Deníku Rovnost: Nouzový stav? Nyní spíše sprosté slovo

Ve Znojmě měli na městské úřadě otevřeno v pondělí od osmi do pěti už dříve. Provozní doba se tam do normálu ale vrací nyní po celý týden. „Fungujeme prakticky stejně jako před kovidem,“ řekla mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Tamní úředníci i nadále žádají občany, aby osobní návštěvou řešili pouze neodkladné záležitosti a upřednostňovali elektronickou a telefonickou komunikaci. „Nikam se nepohrnu. Zatím jsem vše vyřídil na dálku a budu se o to snažit dál. Dokud pandemie nepoleví, osobním návštěvám úřadů se raději vyhnu,“ řekl Aleš Kopřiva ze Znojma.

Na některých úřadech byli zase rozčarování z nedostatku informací. Například v dvoutisícových Miloticích na Hodonínsku. „Bylo smutné, že jsme se vše dovídali z médií. Na úřadě jsme byli všichni, pokud nebyl někdo v karanténě. Když to zjednoduším, tak to pro nás v pondělí znamenalo jen strhnout cedulku Omezený provoz,“ řekl starosta Josef Levek.

Větší koncentrace lidí

Jako velký zmatek hodnotí dosavadní omezení provozních dob úřadů například Josef Matuška z Jedovnic na Blanensku. Podle něj při nich došlo k větší koncentraci lidí a při stejném objemu agendy se snížila šance na vyřízení. „Lidé se nepřestali rodit, umírat, ženit, stavět nebo platit daně. Ke všemu nebylo jednotně stanoveno jak to má být. Někde měli pondělí odpoledne a středu odpoledne, jinde přesně obráceně. A jinde zase oba dny odpoledne,“ zlobil se muž.

S novým nouzovým stavem přišlo jen několik kosmetických úprav dosavadních vládních nařízení. Týkají se například knihoven, které mohou od pondělí otevřít výdejní okénka. Jednou z nich je i Městská knihovna Blansko. „Za leden si lidé objednali asi sto třicet knih.

Uplynulý víkend jich přibylo dalších padesát. Knihy je potřeba si objednat dopředu. Přes čtenářské konto, emailem nebo telefonicky.

Také jihomoravský hejtman Jan Grolich požádal vládu o nové vyhlášení nouzového stavu.
Od pondělí dál platí nouzový stav i na jihu Moravy, zpátky do školy v březnu

Jakmile jsou pro čtenáře připraveny, dá jim knihovník vědět a přijdou si pro ně do knihovny k výdejnímu okénku. Nejpružnější je to přes zmíněné čtenářské konto,“ uvedl ředitel blanenské knihovny Lukáš Dlapa.

Pro některé knihovny na jihu Moravy však pondělí nepřineslo nic nového, protože v bezkontaktním režimu knihy půjčovaly až dosud. Díky svým stavebním dispozicím totiž mohly tento provoz zajistit už dříve. Jako třeba v Městské knihovně Břeclav. „Pro nás se nic nemění. Bezkontaktně půjčujeme knížky dál. Jak v hlavní budově tak na pobočkách,“ informoval ředitel tamní knihovny Marek Uhlíř.