Jako zázemí využívá tuto stavbu ze začátku osmdesátých let například místní spolek Gurmáni, který tam pořádá košt destilátů, Mikuleckou zabijačku nebo módní přehlídku. „Málokterá obec má tak dobře interiérově vybavený kulturní dům jako ta naše. Myslím si, že zateplení budovy přinese značné úspory. Navíc použití vhodného odstínu fasády vizuálně oproti staré šedé barvě lépe vynikne," zamyslel se Vít Pavka, prezident Gurmánů. Ti mimo jiné organizují také hojně navštěvovanou přehlídku pálenek a kysaného zelí.

Kulturní dům Mikulčice
- postavený: 1983
- rekonstrukce: 2006
- zateplení: 2014 201

Obec si od chystané úpravy slibuje, že ročně ušetří až desetitisíce kilowatthodin. „Zejména opláštěním obvodového zdiva a rovných stropů snížíme náklady na energie," sdělil místostarosta Mikulčic Jan Vlašic.

Celková plocha obalu budovy dosahuje téměř tří tisíc pěti set metrů čtverečních. „S pracemi chceme začít ještě do konce září. Uvidíme, co nám počasí dovolí. Pokud by listopad a prosinec nebyly příhodné, tak jsme ještě nechali časovou rezervu na jaře," nastínil plány místostarosta.

Původně předpokládané náklady činily tři a půl milionu korun. „Díky soutěži jsme získali lepší cenu. Také počítáme s tím, že polovinu pokryjí evropské fondy," doplnil Vlašic.

Právě díky dotacím se mohou pracovníci vítězné stavební firmy z Otrokovic pustit jak do zateplování, tak do nové fasády. „Nedávno jsme vyměnili okna, ještě před tím se nám podařilo obnovit vstupní trakt," připomněl poslední proměny Vlašic.

Připravované novinky nemají mít na fungování kulturního domu výrazný vliv. „Venkovní práce by běžný chod omezit neměly. Také zateplování zevnitř chceme provést tak, aby nepřekáželo provozu," ubezpečil místostarosta.

V Mikulčicích nyní dokončují úpravy v zadní části kulturáku, kterou dříve místní využívali jako tělocvičnu. „Předěláváme ji na zkušebnu pro naše muzikanty. Různé zvukové úpravy mají zabránit rezonanci," uvedl druhý muž mikulčické radnice.

Také hodonínskému kulturnímu domu se podle vedoucího jeho provozního oddělení, Radka Pospíšila, v současnosti otvírá možnost pro zateplení pláště a střechy. Díky dotacím. „Tato rekonstrukce by se měla uskutečnit na jaře," informoval Pospíšil.

V návrhu městského rozpočtu, který budou hodonínští zastupitelé schvalovat příští úterý, se počítá se zateplením sedmi budov za třiaosmdesát milionů korun, jednapadesát milionů má přitéct z dotace.