V Kyjově na Hodonínsku, kam má v tomto roce zamířit téměř čtyři tisíce řidičů, jsou na nápor připravení. „K dispozici jsou dvě přepážky, v případě návalu počítáme s tím, že otevřeme ještě třetí," slíbil mluvčí města Filip Zdražil.

Třeba na odboru dopravy v Břeclavi už se tvoří fronty. „Denně tu máme natřískané," potvrdila úřednice Jana Musilová.

Nový průkaz si musí do září zajistit i Martina Smolová ze Znojemska. Výměnu nechá zřejmě až na poslední chvíli. „Letos mi končí také platnost občanky, tak vyřídím obě záležitosti najednou," plánuje. Front spojených s výměnou dokladů se nebojí. „Ve Znojmě se můžu elektronicky objednat na určitý čas, to určitě využiju," dodala žena.

Neplatný řidičský průkaz může být velký problém. Na vystavení nového má úřad dvacet dní, ve zrychleném řízení jen pět, žadatel za to ale zaplatí pětistovku.

Prozatímní doklad se nevydává. A když řidič vyjede bez něj? Hrozí mu pokuta na místě do dvou tisíc korun, v případě správního řízení je postih ještě tvrdší. „V něm je možné uložit řidiči pokutu dva a půl až pět tisíc korun," vyčíslila policejní mluvčí Kamila Haraštová. Náklady správního řízení jsou při prokázání viny minimálně tisíc korun. Výši pokuty může snížit městský úřad.

K vydání nového řidičského průkazu stačí přijít s platným průkazem totožnosti na příslušný úřad obce s rozšířenou působností. „Stačí donést jednu průkazovou fotografii a současný řidičák," informovali úředníci ministerstva dopravy.