Nejdřív si chce nový šéf, který si přináší devatenáctileté zkušenosti z řízení kulturního domu ve Veselí nad Moravou, zmapovat situaci. „Potom bych chtěl jako první využít svých kontaktů a pustit se do divadelních představení,” přiblížil první kroky v nové funkci Řimák, jenž plánuje zavedení předplatného a vytvoření lákavé nabídky divadelních představení. Kromě jiného hodlá začít hledat vhodný prostor pro rockový klub pro mladé, pro které chce také rozšířit kulturní nabídku.

Protože Marcela Řimáka jmenovala po výběrovém řízení ještě nedávno sesazená městská rada, přiznal, že měl obavy, jestli do funkce vůbec nastoupí. „Protože došlo k palácové revoluci, nevěděl jsem, jak se k tomu nové vedení města postaví. Trochu mě to i zdrželo, nebýt těch obav, začal bych sem docházet a seznamovat se se situací dřív,” svěřil se.

Podle současného lidoveckého místostarosty Ladislava Ambrozka, který je zároveň novým garantem kulturního domu, nevidělo nové vedení města žádný důvod, proč by neměl Řimák předvést, co v něm je. „Uspěl v řádném výběrovém řízení, má zkušenosti z Veselí, kde je za ním vidět kus práce,” zkonstatoval Ambrozek. Ten sice nesouhlasil s odvoláním ředitele Zdeňka Grombiříka, k němuž přistoupilo v lednu po převratu na radnici v pořadí druhé vedení města, na úvahy o návratu Grombiříka už ale teď podle něj ani nedošlo. „Grombiřík sám řekl, že by se o místo v tuto chvíli už neucházel, za což si ho velmi cením. Nabídl také, že předá své zkušenosti novému řediteli,” dodal Ambrozek.

Že byl Řimák nejlepší z uchazečů ve výběrovém řízení si myslí dnes už bývalý radní a garant kulturního domu Vítězslav Krabička (Změna), za nějž radní odvolali Grombiříka i ostatní šéfy městských organizací. „Očekávám od něho, že naplní svoje vize, že dům kultury bude plnit to, co je jeho posláním, tedy zaštiťovat kulturu v Hodoníně, a to nejen pro určitou skupinu, ale pro všechny,” uvedl Krabička.

Dokázat, že volba ředitele byla správná, bude nyní muset Řimák podle Igora Veselého z TOP 09. Ten byl ještě jako zástupce opozice členem výběrové komise na šéfa kulturáku a byl pro návrat Grombiříka. „Nelíbilo se mi, proč k tomu zemětřesení a výměně ředitelů vůbec došlo. Ale když už k tomu došlo, tak ten výsledek není úplně nejhorší,” zhodnotil situaci Veselý, pro kterého byl Řimák kandidát číslo dva.

Výběrové řízení na ředitele domu kultury se v Hodoníně uskutečnilo letos dvakrát. Nejdříve v lednu jedna rada odvolala všechny šéfy městských organizací. Za Grombiříka se tehdy postavil studentský parlament, kterému se pak nelíbila ani v dubnu vybraná ředitelka Lucie Hostačná. I tu nakonec rada kvůli nespokojenosti s její prací odvolala a vybrala Řimáka. Mezitím došlo k druhému převratu na radnici a současné vedení Řimáka ve funkci potvrdilo.

Řimák: Být Veselan v Hodoníně má své pro i proti

Hodonín – Do Hodonína přešel z Veselí nad Moravou, kde se kultuře věnoval devatenáct let. Nyní chce to dobré, co vytvořil, nabídnout i Hodonínu.

S příchodem nového vedení je většinou spojený i příchod nových zaměstnanců. Dotkne se tato personální změna i kulturního domu v Hodoníně?
K prvnímu listopadu už nastoupil do funkce programového ředitele Petr Hruška. Ten má již zkušenosti s pořádáním Vodního království i plesů. Rozhodl jsem se, že tento post posílím a programoví vedoucí zde budou dva. Od prvního prosince nastoupí Tomáš Vrba, který nyní působí ve Veselí nad Moravou. Potřebujeme ještě sehnat grafika a výtvarníka.

Do Hodonína přicházíte z Veselí nad Moravou, vidíte to jako výhodu?
To, že nejsem místní, beru jako výhodu v tom, že nemohu jít do komunálních voleb. Nemohu se tedy dát dohromady s žádnou politickou stranou. Nevýhodou je to, že neznám všechny akce. Není ale problém se s nimi seznámit a dívat se na ně nestrannýma očima.

Hodonínská kultura je proslulá dechovkami, zachováte je?
Určitě je rušit nebudu. To bych byl sám proti sobě. Není to sice žánr, který poslouchám, neznamená to ale, že bych ho musel zrušit. Jsou zde zavedené koncerty, o které je velký zájem. Nebudu rušit to, co lidé navštěvují.


Celý rozhovor najdete v úterý v týdeníku Slovácko a na: www.hodoninskydenik.cz