Většina z nich vznikla proto, že jim v obci, kde žijí, něco chybělo. Některá už pořádají pravidelné akce, jiná teprve hledají prostory a tvoří nápady. Jde o občanská sdružení v regionu.
Mezi ta, která vznikla proto, aby lidem nabídla trochu jinou kulturu, patří Futra. Občanské sdružení pro Horňácko se ale obsahově časem trochu změnilo. „Na začátku byla obecná snaha zpestřit kulturu v regionu, především nefolklorními akcemi. Nakonec se ale naše aktivita zaměřila hlavně na loutkové divadlo, práci s dětmi a pořádání výstav," uvedl za třetím rokem fungující občanské sdružení Futra Petr Lukeš s tím, že členové za rok uspořádají hned několik akcí.
Na jaře organizují koncert spojený s fotografickou soutěží Futrál. „Hlavními akcemi je ještě dětský den a letos nás čeká i druhý ročník letních dílen pro děti z Horňácka. Tuto akci jsme spojili s výstavou Horňácké múzy. Plánujeme také premiéru loutkového divadla," vyjmenoval Lukeš.
Rok a půl už ve Strážnici funguje občanské sdružení Spronk. I jeho členové chtěli vlastními silami oživit tamní kulturu, která jim přišla až moc folklorní. „Chtěli jsme po svém dělat akce zaměřené na jiný žánr, než je zde běžný, a zároveň jsme tím nechtěli zatěžovat město," připomenul prvotní myšlenku mluvčí sdružení Radek Holomčík.
Podpora se zvyšuje
Ten připustil, že ze začátku chvíli trvalo, než je začalo vedení města brát vážně. „Je to ale v pořádku. Museli jsme dokázat, že na to máme. Dnes už spolupráce s radnicí funguje, myslím si, velice slušně," zamyslel se Holomčík.
Dokázala to i zatím poslední akce 30 let Nové vlny se starým obsahem, kterou Spronk zdárně zvládl o uplynulém víkendu. „Vzali jsme si sice hodně velké sousto. Potěšilo mě ale to, jak vše fungovalo, jakým způsobem jsme spolupracovali jako pořadatelé. Posun mezi námi jako členy určitě je," vyzvedl Holomčík.
Také on vnímá, že se záběr sdružení vydává trochu jiným směrem. „Je to dané tím, že člověk potkává různé lidi, kteří ho mohou nasměrovat jinam. V zásadě si ale stojíme za našimi hlavními akcemi, mezi kterými je autorské čtení. To chceme udržet, stejně jako Masters of Ostrůvek," řekl.
Nejmladším občanským sdružením jsou petrovští Petrov žije. První akcí byl Valentýnský jarmark. „Sdružení jsme založili před Chmelobraním především kvůli administrativním záležitostem. Přece jen je jednodušší jednat s obcí jako občanské sdružení než jako občan. I my jsme lidé, kteří se chtějí bavit, a Petrov nám přišel trochu zakonzervovaný. Myslím, že folklor, který je tady ve většině, lze zajímavým způsobem nabídnout mladým lidem, propojit ho s jinými žánry," uvedl důvody založení občanského sdružení jeho člen Michal Staněk.
Petrov žije chce lidem postupem času nabídnout také divadlo jak hrané, tak i loutkové nebo venkovní promítání. „Jsou to sice dlouhodobé plány, ale chceme lidem nabídnout, co je pro ně zajímavé a co si zaslouží podporu. Ideálně v areálu petrovských Plží, které jsou opravdu výjimečné. Nebo alespoň na katastru obce. Spolupracovat ale chceme i s ostatními obcemi v regionu," doplnil Staněk.
Pochvaluje si i zájem lidí, kteří se podle něj do občanského sdružení začali sami přidávat. „Jsme rádi za každého, kdo chce něco dělat pro lidi a kulturu a kdo nepřichází proto, že jde o byznys. Jde totiž o práci ve volném čase, bez nároku na odměnu," uzavřel Staněk.