Ta se v tomto roce v Domě kultury Horní Valy konala už po třiatřicáté.

I když velká většina vystavovatelů jezdí na pozvání organizátorů do Hodonína už tradičně, přesto se mezi nimi objevili letos i nováčci.

A také nové trendy, mířící k nám ze světa – lidé už podle organizátorů výstavy nechtějí své zahrádky pouze na pěstování zeleniny.

Chtějí od nich víc – relaxaci, odpočinek a uvolnění po stresujícím pracovním dni.

„Novým trendem mezi vystavovateli jsou tak ti, kteří nabízejí nejrůznější zahradní bazénky, vodotrysky, sošky či zahradní keramiku. S tím jsou samozřejmě spojeny i prodej okrasných dřevin a květin, které bazénky vhodně doplní,“ jmenoval některé novinky posledních ročníků zahrádkářské výstavy jeden z jejích hlavních organizátorů Ján Dudík z domu kultury.

Podle něho je zhruba sedmdesát procent vystavovatelů skutečně zahrádkářů.

„Zbytek jsou prodejci se sladkostmi, textilem a občerstvením,“ upřesnil. Jak také zdůraznil, devadesát procent vystavovatelů si zve na základě dobrých zkušeností sám. „Sedmdesát procent z nich je ale stálých,“ tvrdí.

Letošní skoronovinkou je podle hlavního organizátora vysoce mrazuodolná odrůda vinné révy Nasťa dovezená až z Kavkazu.

Pro velký úspěch a zájem návštěvníků z podzimu loňského roku pozval vystavovatele s tímto sortimentem na jaře Ján Dudík na 33. Hodonínskou zahradu znovu.

„Pěstitelům vinné révy ale určitě největší tadost udělá to, že je tato odrůda takzvaně rezistentní, to znamená, že senemusí stříkat,“ láká potenciální zájemce z řad pěstitelů révy na tuto novinku.

Speciální raritu tento rok jarní Hodonínská zahrada nenabídla.

„Loni jsme tady ale měli doslova světovou raritu. Byl to velmi zvláštní speciální citrus, který s velkým štěstím dopěstovala paní Zálešáková,“ připomněl Dudík.

„Letos máme zato u nás poprvé nádherné okrasné dřeviny, i když se na trhu určitě nejedná o novinku.“

Intenzivní příprava výstavy, která v prvním dnu svého konání zaznamenala oproti minulým ročníkům poněkud nižší návštěvnost, zabere jejich organizátorům dva měsíce.

„Je to spousta zařizování, shánění, telefonátů i korespondence s prodejci,“ uvedl Dudík.

Ten prý musel pro letošní jarní ročník odříct zhruba třicítku vystavovatelů, kteří měli zájem prezentovat se se svým zahrádkářským zbožím v Hodoníně.