„Pro Jiřího Kolibu hlasovalo šest z devíti radních,“ informovala hodonínská starostka Milana Grauová. Ta rozhodnutí považuje za nešťastné a domnívá se, že rada měla volit apoliticky.

„Ředitelem zoo měl být člověk, který nemá a ani neměl vazby s městem,“ reagovala na rozhodnutí rady Grauová.

Vítěz výběrového řízení Jiří Koliba se zatím ve svém vyjádření držel zpátky a nehýřil nadšením. „Samozřejmě mě to potěšilo, ale zatím ředitelem ještě nejsem,“ svěřil se Hodonínskému deníku budoucí ředitel zoo.

Do Hodonína z Prahy, kde pracoval pár let jako náměstek ministra průmyslu a obchodu a pak na ministerstvu pro místní rozvoj, se vrátil bývalý starosta Hodonína Jiří Koliba poté, co jeho manželka utrpěla zranění při vážné dopravní nehodě. Včera odpoledne po absolvování pohovoru před městskou radou Koliba, jenž je profesí stavební inženýr, řekl, že zoologickou zahradu nemusí řídit nutně zoolog. „Stejně tak, jako Škodu Mladá Boleslav nemusí řídit automechanik. Záleží spíš na tom, jaký manažer stojí v jejím čele.“ Také si nemyslí, že by zoologická zahrada potřebovala nějaké zásadní změny. „Je to organizace celkem malá, takže nějaký sofistikovaný model řízení by nebyl účelný. Potřebuje spíše zkvalitnit některé oblasti, na které se v poslední době zapomínalo, nebo na ně nebyl čas,“ nastínil svou vizi.

Jméno neřekneme!

K pohovoru přišel i bývalý šéf zahrady Miroslav Frais. Na druhé straně místnosti seděl i současný ředitel zoo Jaroslav Hyjánek. Dva muži, jejichž jména padají v souvislosti s ostře sledovanou kauzou týkající se nesrovnalostí v účetnictví v zahradě. Ani jeden neprojevoval o druhého jakýkoliv zájem. První své vize představil městské radě Hyjánek.

„Dostal jsem dostatečný prostor k tomu, abych odprezentoval svoji koncepci. Někteří z radních mně položili pár otázek, když potřebovali něco vysvětlit. Svoje šance nedokáži odhadnout,“ svěřil se hned po pohovoru.

Předposlední přišel na řadu i Miroslav Frais, ten popsal jednání ze strany městské rady jako korektní. „Mám dobré pocity z pohovoru, protože všechny členy rady města znám, včetně odborného poradce. Představil jsem svoji koncepci, kterou jsem uskutečňoval v zoo a byla náhle přerušena. Byla zastavena před cílem,“ uvedl exředitel.

Ostatní zájemci o ředitelské křeslo nechtěli prozradit své jméno. „Souhlasím s tím, co řekla místostarostka Domesová,“ uvedl jeden z anonymních kandidátů. Na mysli měl dřívější vyjádření Domesové pro Hodonínský deník, kdy nechtěla uvést jména přihlášených zájemců s odůvodněním, že anonymita musí být zachována i kvůli tomu, aby neměli kandidáti problém ve svém současném zaměstnání.

VERONIKA HORÁKOVÁ
JANA RYBOVÁ