Ohlušující rány, štiplavý dým, bojový pokřik velitelů i naříkání raněných. Tak se rozloučili s prázdninami v Louce. Fotbalisty na tamním hřišti vystřídaly vojenské jednotky.

Historické přehlídce v rámci pravidelné akce Tečka za prázdninami předcházel průvod obcí. V dobových kostýmech a plně vyzbrojeni se ukázali nadšenci hned z několika souborů z celé republiky. Jejich řady doplnili také místní. „Oblečení si sami vyrobili. Jsem ráda, že vzali kůži na trh a uličkami prošli," pochválila obyvatele Louky její starostka Anna Vašicová.

Naučnou podívanou na hřišti započali pravěcí lidé, kteří ukázali každodenní boj o drahocenný oheň. Radost z pečeně jim však překazili válečníci se sekerami. V nerovné bitvě nemohli zvítězit. „Chtěli jsme všem ukázat osídlování naší obce od prvopočátků až po třicetiletou válku," vysvětlila starostka.

V dalším pásmu programu představili svůj život Slované, na které také postupně útočilo několik armád. Dařilo se jim však odolávat. I když jejich papírovou podobiznu vesnice vyplenily a vypálily armády. Jejich opevnění neprolomila smršť šípů ani přesně mířená kanonáda z děl.

Jednou z domácích účinkujících byla například Lenka Sečkářová. „Jsem ráda, že se v obci děje také něco jiného než sport, kroje nebo divadlo. To je sice svým způsobem i tohle představení, ale je to prostě něco jiného," pochválila program mladá Slovanka.

Na historickou přehlídku zavítal i zvláštní host. Ten, který nesmí chybět všude tam, kde teče krev. Bojištěm s vážnou tváří přecházel smrťák s kosou. „Já musím dohlédnout na to, že se dějiny stanou přesně tak, jak mají," vysvětlil temným hlasem muž v černé kápi. Dodal také své moudro. „Když se dostanete do situace, kdy nevíte kudy kam, nic nepokazíte tím, když nejdřív slušně pozdravíte," vzkázal.

Podívaná přilákala na hřiště desítky zvědavců, mezi kterými byly hlavně děti. Především pro ně program byl. „Moc krásně to nacvičili, podařilo se jim to perfektně. Určitě by to měli uspořádat i v dalších letech, to bych se možná zúčastnila taky," uvedla Soňa Halová, která sledovala představení se svým synem Richardem.

Zájemci dostali šanci se podívat do vojenského tábora, kde kromě stanů mohli obdivovat i historické zbraně. Ležením zavoněl i tradiční guláš, letos ale jen na ukázku. „Minule jsme ho měli i k ochutnání, ale nakonec byl o něj takový zájem, že ho bylo málo," poznamenala Vašicová.

Večerní program zpestřila ohnivá show uskupení Memento mori a vystoupení Rytířů krále Jana. Program pokračoval také v neděli. V tamním kostele farář odsloužil mši za všechny padlé vojáky a za mír.