Přesto, že má budova nová okna i zateplení, fasáda je stále vlhká. „Jde o téměř stopadesátiletou stavbu. Ačkoli nás její vlhkost trápí, nejde o nic neobvyklého," uvedla Hana Tyllichová, která je ředitelkou školy už od roku 2003.

Zastupitelé tak musí zvážit, jak se bude u případných oprav postupovat. „Nejprve se musíme rozhodnout, kterou z možných variant na odvlhčení budovy využijeme," sdělil starosta Vnorov Antonín Gazárek s tím, že existuje několik způsobů, jak se mokrého zdiva zbavit. „Jedním z nich je například chemická injektáž, která je ale v podstatě nejdražší variantou," upozornil Gazárek, podle něhož by obec musela práce zaplatit ze svého rozpočtu.

Chemická injektáž budovy by z obecní kasy odčerpala několik milionů korun. „Podle propočtů by se za takové odvlhčení zaplatily přibližně čtyři miliony korun," nastínil starosta třítisícové vesnice.

Zároveň upozornil, že stejnou částku by stálo kompletní odvlhčení celé budovy. Právě výše předpokládaných nákladů by tak mohla mít při rozhodování zastupitelů zásadní vliv. „Pokud by se naskytla nějaká dotace, tak by nám to určitě usnadnila. Čtyři miliony korun jsou pro obecní rozpočet celkem vysoká suma," konstatoval Gazárek.

Podle něj by se kvůli vysoké částce pak mohly opravit jen některé části objektu.

Vnorovská základní škola má dvanáct tříd a dvě stě čtyřicet čtyři žáků, z toho sto třicet děvčat. Oproti loňskému školnímu roku se počet dětí zvýšil o osm.