„V současnosti se mně a dalším lidem z Hodonínska podařilo nasbírat mnoho informací a fotografií z této doby. Jsem také v kontaktu s potomky rodin, kteří žijí v Americe,“ uvedl autor.

Kniha bude podle něj nejvíce zaměřená na rodáky z Ratíškovic, ale čtenáři si přečtou i o zajímavých osudech lidí například z Dubňan či Strážnicka.
„V té době odcházely stovky lidí z celého Slovácka hledat práci do Ameriky. Musím říct, že se nám podařilo získat i dopisy, které jsou velmi dojemné a lidé se v nich mohou vžít do pocitů lidí, kteří přišli do nové země a prožívali zde své životy,“ nastínil Dekař. Ten doplnil, že lidé jsou velmi ochotní při zapůjčování fotografií, dopisů a dalších dochovaných památek.

V publikaci budou také autentické fotografie z odchodu a loučení krajanů s přáteli a příbuznými. Kniha by měla vyjít v příštím roce na jaře.
„Měla by mít dva díly. Doufám, že se mi podaří sehnat dostatek peněz na vydání,“ přeje si autor, který dodal, že pokud lidé mají doma fotografie nebo nějaké zmínky o svých známých či rodinách, mohou se obrátit například na paní Czvalingovou z Dubňan na telefonním čísle 518 366 177, nebo na pana Nedvědického z Ratíškovic na čísle 721 149 894.