Uspořádání výročního třicátého ročníku srazu lhot a lehot se chopila Tvarožná Lhota. Sjet se jich má do malé vesničky víc než tři sta. Na třech scénách pro rock, country a folklor vystoupí více než dvě stě padesát účinkujících i známé kapely, jako jsou Horkýže slíže, Laura a její tygři či Jirka Schmitzer.

„V sobotu se pokusíme o zápis do Guinessovy knihy rekordů ve společném pojídání tvarohových koláčku, kterých jsme připravili více než dva tisíce,“ zve na jednu z mnoha atrakcí do Tvarožné Lhoty místostarosta Vít Hrdoušek.

Sedmé krojované setkání poutníků, pěveckých sborů a milovníků moravské historie u Liliového kříže svatého Cyrila a Metoděje, spolupatronů Evropy, se uskuteční v neděli na vrcholu Náklo u Ratíškovic. Znovu se zde představí Královský řad Moravských rytířů svatého Rostislava a Kolumbána a opět se bude tam hrát scénka v dobových kostýmech. „Tentokrát k tisícímu sto třicátému výročí, kdy vládce Velké Moravy Svatopluk obdržel listinné privilegia od tehdejšího papeže Jana osmého,“ nastínil Jan Galatík z organizujícího Cyrilometodějského spolku Náklo Ratíškovice.

Oslava patronů Evropy se uskuteční i v pondělí 5. července přímo na místě posvěceném působením soluňských bratří – na mikulčických Valech. Koncelebrovaná slavnostní mše svatá na akropoli mikulčického hradiště za účasti řady biskupů Čech a Moravy bude opět součástí Cyrilometodějské poutě Podluží, na kterou se každý rok sjíždí tisíce věřících. Ti sem míří často z Velehradu, odkud přijíždějí i církevní hodnostáři.

Boj o jablko

Cyrilometodějské bude také táboření pod Výklopníkem, kde 4. a 5. července zahrají hudební skupiny a uskuteční se i módní přehlídka a galerie na vodě. Muzikanti budou hrát také v neděli k přehlídce a porovnání dosud neobjevených vinných pokladů s víny proslulé kvality v Terezíně. Tam o den dříve pořádají také Den otevřených sklepů. Víno poteče i na nedělním koštu ve Stavěšicích a určitě i na třetím soutěžním festivalu souborů Dambořice 2010. Letos se na něm utká osm souborů z celé jižní Moravy. Bohatý třídenní folklorní program, jenž začíná už dnes, bude tentokrát celý ve znamení Boje o jablko.