Lidé, kteří rádi aktivně poznávají krásy naší vlasti, mohou již několik sezon využívat možnosti Českých drah. Ta jim totiž kola k cestování po sklípcích zapůjčuje.

Půjčovny nabízejí trekingová a horská kola, na kterých je prováděn odborný servis. Na Hodonínsku mohou lidé této nabídky využít na kyjovském a veselském nádraží. Jak ale říkají samy dráhy: Zájem o půjčování kol se místo od místa liší.

„Například právě v Kyjově nebyl v loňském roce zájem příliš vysoký. Naopak ve Veselí jsme kola půjčovali asi padesátkrát,“ uvedl manažer komunikace Českých drah Radek Joklík. Ten také doplnil, že v letošním roce už dráhy zaregistrovaly zájem milovníků cykloturistiky.
„Ve Veselí jsme měli v červnu pět smluv. Už také přijímáme rezervace na prázdniny,“ vysvětlil Joklík.

A kdo si nejčastěji kola půjčuje?
„Jsou to jak dvojice, tak větší skupiny. Stejně jako v jižních Čechách to často bývají i cizinci, kteří k nám přijíždějí na dovolenou. Spíš než za památkami jezdí lidé na kolech kvůli přírodě a krajině,“ nastínil Joklík. Dráhy zájemcům poskytují i některé doplňkové služby. „Kromě kol pro dospělé v některých půjčovnách půjčujeme také dětské přilby, dětské sedačky a někde i dětská kola. Záleží ale na vybavení konkrétní půjčovny,“ upřesnil Joklík.

A jak si mohou zájemci kolo půjčit?
„Zapůjčení kola je velmi snadné. Je potřeba mít u sebe dva platné osobní průkazy, složit zálohu tisíc korun, uzavřít smlouvu a po zaplacení půjčovného můžete vyrazit. Zálohu cestující dostanou zpět po vrácení kola,“ odrývá Joklík.

Půjčené kolo mohou cestovatelé přepravovat zdarma například na tratích: Hodonín – Zaječí, Staré Město u Uherského Hradiště - Břeclav, Nesovice – Uherské Hradiště, Velká nad Veličkou – Hodonín. Veškeré informace o cenách naleznou zájemci na stránkách www.cd.cz a to v sekci volný čas/půjčovny.