Kromě už tradičních stran se v duelu o zastupitelská křesla v Hodoníně střetnou i nové politické subjekty. O některé z jednatřiceti míst bude usilovat exstarostova Šance pro Hodonín, TOP 09 a Věci veřejné. V pondělí se rozhodne o podání kandidátky Strany práv občanů Zemanovců.

Do 10. srpna musí zájemci odevzdat své kandidátky do komunálních voleb. Občanští demokraté, komunisté, sociální demokraté, lidovci, Nezávislí a zelení si zřejmě posty v zastupitelstvu nerozdělí sami.

Jedním ze soupeřů bude i sdružení v čele s Luborem Šimečkem, dříve ODS. „V komunální politice jsem již dvanáct roků. Poté, co jsem musel odejít z vedení města, mě začalo oslovovat docela dost lidí. V podstatě mě přesvědčili, abych to ještě zkusil,“ říká bývalý starosta.

Myšlence pak již chybělo jen jméno. „Chtěl jsem, aby to vystihovalo důvod, proč se chceme objevit v komunální politice. A Šance pro Hodonín se mi zdá výstižné. Pokud situace, co je teď, zůstane podobná i po volbách, tak Hodonín bude na dlouhou dobu zablokovaný,“ myslí si Šimeček.

Ten proto, aby vůbec mohl kandidovat, potřeboval tisíc osm set podpisů na petici. Sehnat je nebylo vůbec lehké. „Některým lidem je asi naše kandidátka trnem v oku. Když jsme měli třeba do poloviny plné archy, tak nám je někdo sebral. Naposled nám někdo protáhl téměř tři sta podpisů skartovačkou,“ postěžoval si lídr Šance pro Hodonín.

Za tu bude kandidovat například předsedkyně hokejového klubu Gajošová a sekretář Gajoš. „Pořadí budeme teprve volit. Na věcech, které chceme prosadit, budeme spolupracovat napříč politickým spektrem,“ prohlásil Šimeček.

Kdyby si chtěl ještě někdo postavit vlastní kandidátku, tak má nejvyšší čas. „Pokud kandiduje sdružení nezávislých kandidátů nebo nezávislý kandidát sám, tak musí přiložit petici s příslušným počtem hlasů. To se odvíjí od počtu obyvatel dané obce k 1. 1. roku, kdy se konají volby,“ uvedla Eva Sychrová z brněnského hejtmanství. Počet podpisů by měl viset na úřední desce registračního ú­řadu.

Zaregistrované politické strany mohou do předvolebního boje bez podpisů. V Hodoníně se pokusí uspět i vládní TOP 09. „Chceme usilovat o vytvoření konceptu rozvoje města ve všech jeho oblastech a zaměřit se na smysluplné hospodaření s obecním majetkem. Naší ambicí je v komunálních volbách zvítězit a mít osm až deset zastupitelů,“ neskromně poznamenal lídr Petr Krčmář.

Přeměnu hodonínské radnice mají v plánu Věci veřejné. „Chceme změnit všechno. Chceme do zastupitelstva dostat nové lidi. Ti, co tam sedí už dlouhou dobu, fungují jen pro sebe, ne pro město. Nejdůležitější je hospodaření. Kdyby se polovina peněz, která zmizí v propasti, investovala do města, tak se na nás jezdí dívat z Monte Carla, jak tady žijeme,“ nadnesla hodonínská jednička Věcí veřejných Otto Chaloupka.

Nejen pravicové subjekty nabídnou voličům bohatší výběr. „O naší kandidátce rozhodneme v pondělí,“ řekl místopředseda krajského výboru Strany práv občanů Zemanovců Jan Fencl.

Jako kachna se ukázala informace o vlastní kandidátce současné místostarostky Zuzany Domesové. „To určitě ne. Nevím, proč bych vystupovala z ČSSD,“ vyvrací dohady sedmnáctka hodonínských sociálních demokratů.

Ve volebním menu budou jako jediní oproti minulým volbám chybět Moravané. „Letos kandidovat nebudeme,“ informoval dlouholetý lídr František Novotný.