V letošních volbách se bude bojovat opět o třetinu křesel horní sněmovny – tedy sedmadvacet křesel. Úspěch či neúspěch může nejvíc zamávat s postavením nejsilnější vládní strany. ODS totiž obhajuje hned devatenáct senátorský postů. Jeden z nich ve volebním obvodu Hodonín. „Vždycky je těžší obhajovat než začínat. Chci pokračovat v práci. Navíc když máme vládní zastoupení, tak možnost pomáhat regionu je větší,“ říká současná senátorka Alena Venhodová.

Ta před šesti lety porazila ve druhém kole lidoveckého kandidáta Josefa Kaňu. V říjnu ji asi čekají ještě těžší protivníci. „To musí zhodnotit voliči, kdo je jim bližší. A kdo se jim opravdu snaží pomáhat,“ prohlásila šestapadesátiletá zubní lékařka.

Vítěz parlamentních voleb ČSSD může v senátních jen získat, neobhajuje totiž ani jedno křeslo. Navíc na Hodonínsku nasadil svého místopředsedu Zdeňka Škromacha. „Prostřednictvím senátu bude možné alespoň částečně korigovat některé dopady současného povolebního uspořádání,“ řekl v rozhovoru pro Slovácko třiapadesátiletý Rohatčan.

Také jeho čeká nelehký předvolební boj. „Volby do senátu jsou jedny z nejtěžších. Ale věřím, že tady na Hodonínsku a Kyjovsku mám šance uspět,“ doufá bývalý ministr sociálních věcí.

Třetím horkým kandidátem na senátorskou sesli je bývalý starosta Hodonína Jiří Koliba. „Spousta našich lidí mě oslovila, abych kandidoval, tak jsem tak učinil,“ řekl třiapadesátiletý křesťanský demokrat.

Z KDU-ČSL byli prvními dvěma senátory za Hodonínsko Jan Benda a Josef Kaňa. Aby Koliba mohl jít v jejich šlépějích, musí porazit Venhodovou i Škromacha. „Jsou tady celkem silní protikandidáti. Ale co je jednoduché, toho si člověk neváží. Nasazení v našem volebním obvodu je na hodně vysoké úrovni,“ uznal Koliba.

Komunisté nasadili do boje o Senát hodonínskou zastupitelku Martinu Milerovou. „Pokud uspěji, tak bych chtěla svým dílem zhodnotit práci našich poslanců v poslanecké sněmovně a pomoct, co budu moci, naší krásné Moravě,“ zestručnila svůj program osmapadesátiletá ekonomka v důchodu.

Za TOP 09 byl měl podle informací Slovácka kandidovat čejkovický starosta Pavel Novotný. Ten ale tuto zprávu nepotvrdil. „Kandidáta stavět budeme. Jméno mohu říct až po schválení celostátním výborem,“ tajil šestačtyřicetiletý předseda regionálního výboru strany.

Také Věci veřejné se budou ucházet o senátorské křeslo. „Zatím pracujeme se dvěma jmény. Do konce týdne by mělo být rozhodnuto,“ předpokládá poslanec vládní strany Otto Chaloupka.

Naopak Strana zelených na Hodonínsku kandidovat zřejmě nebude. „Nemám informace, že bychom nějakého kandidáta nasazovali. Spíš si myslím, že ne,“ sdělil krajský manažer zelených Ondřej Strouhal.