Organizátoři pobytových i příměstských táborů, které Deník na jihu Moravy oslovil, mají plné ruce s přípravou. I když stále nejsou jasná omezení a vývoj epidemii, většina z nich tábory neruší ani nabídku zásadně neomezuje. „Nemůžeme rezignovat a čekat, co bude. Tábory připravujeme a ty příměstské se už docela plní. První termín je už plný asi z poloviny, druhý je zaplněnější. Celkem je teď přihlášeno třiaosmdesát dětí. Zájem rodičů je možná o fous menší než jindy, vyčkávají. Jak se ale uvolní vládní nařízení, myslím si, že bude plno hned,“ uvedl David Gros z Vodáckého centra Znojmo.

Pátrání po pohřešovaném mezi Útěchovem a Adamovem skončilo tragicky. Ilustrační foto.
Pátrání mezi Útěchovem a Adamovem skončilo tragicky: pohřešovaného našli mrtvého

Přihlášky na tradiční putovní vodácké tábory na řekách Dyji, Ohři a Lužnici budou podle něj řešit až později v dubnu a květnu. Zájem o ně bývá velký. Naopak Dům dětí a mládeže v Mikulově na Břeclavsku letos pobytový tábor podle lektorky Evy Pfefferové vynechá. Loni na něj vyrazila asi jen polovina dětí z běžného počtu čtyřicet. „Nevíme, co bude. Ani do budoucna. Dříve, před koronavirem, bývaly právě pobytové tábory zcela obsazené a rodiče čekali na každé volné místo. Nyní chystáme pouze tábory příměstské. A obsazené zatím nejsou. Rodiče vyčkávají. Možná se i bojí, že by mohli přijít o peníze, nevím,“ uvedla žena.

Tábory k létu patří

Pobytové tábory na základně v Ruprechtově a příměstské tábory už připravují také ve vyškovském středisku volného času Maják. „Tábory máme téměř zaplněné a volných míst zbývá málo. Čekáme na pokyny, vše budeme řešit aktuálně podle situace. Budeme se snažit udělat vše proto, aby děti mohly tábory absolvovat. Kontakt s vrstevníky jim chybí a tábory k létu prostě patří,“ poznamenala ředitelka střediska Ludmila Nováková.

Letní dětský tábor Jitřenka, který se nachází ve Ždánickém lese na pomezí okresů Vyškov a Hodonín má plně obsazené první tři z pěti plánovaných turnusů. U posledních dvou turnusů zbývá volných jen čtvrtina míst. „Jakmile jsme v lednu na portále spustili přihlašování, tak se velice brzy obsadilo šedesát procent míst. Samozřejmě ještě nevíme, jaké nastaví hygienici pravidla, včetně povinného testování. V tom bych ale zatím problém neviděl,“ řekl za organizátory tábora Bohumil Žandovský.

Zoologické zahrady nesmí návštěvníky vpustit do vnitřních expozic.
Nejistý vstup do zoo. Otevřou další obchody, lidé si nakoupí i na Zelňáku v Brně

Připomněl, že jim v současnosti chodí nabídky dotačních programů na doučování dětí na táboře. Na to ale podle něj při dvoutýdenním pobytu není čas. „Především se musíme s dětmi seznámit tak, aby si tábor užily. Je nesmysl, abychom zjišťovali, jak jsou na tom v kterém předmětu a začali je doučovat,“ kroutí hlavou Žandovský.